Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Szczelina przy Okapie w Wąwozie do Smokówki
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Olk.I-08.20
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°42′55,60″, φ: 50°11′41,05″
Gmina Jerzmanowice-Przeginia (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Prywatny | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu SW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 395
Wysokość względna [m] 20
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 3,10
Deniwelacja [m] 3,10
Długość [m]
w tym szacowane [m]
6
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Stara Wieś, Dolina Szklarki, Wąwóz do Smokówki.
Opis drogi dojścia do otworu
Szczelina znajduje się w skałce położonej po prawej orograficznie stronie Doliny Szklarki, przy dnie lewego orograficznie stoku Wąwozu do Smokówki. Dojście: od końca asfaltowej drogi biegnącej przez SW część Starej Wsi równolegle do osi doliny idziemy ponad 300 m ku NW drogą polną (czerwony szlak) do miejsca, gdzie wchodzi ona w zarośla, zakręca i zaczyna opadać. Stąd schodzimy przez las wprost do dna wąwozu i odnajdujemy tam skałkę przy małej polance. Pod nią widać Okap w Wąwozie do Smokówki, a tuż obok, w szczelinie nad progiem – poszukiwany otwór, do którego wspinamy się około 2 m. Można też podejść czerwonym szlakiem z dna doliny Szklarki od granicy Jerzmanowic i Szklar lub z drugiej strony, od drogi do Kolonii Zachodniej, schodząc wcześniej na dno wąwozu. W dojściu próg II (dość trudno), zwiedzanie uciążliwe ze względu na ciasnotę.
Opis jaskini

Wąski otwór o wymiarach 0,2x1,6 m wiedzie do bardzo ciasnego szczelinowego korytarzyka (3,5 m długości) biegnącego ku NE. Na początku wznosi się on małym prożkiem, a nad wymytą w NW ścianie półką skalną przechodzi w 2-metrowy obszerniejszy ślepy kominek – najwyższy punkt jaskini (+3,1 m). Korytarzyk kończy się niedostępną szczeliną.

Opisywany obiekt powstał na pionowej szczelinie w wapieniach skalistych górnej jury. Ściany i strop są częściowo rozmyte. Na ścianach przy otworze widać wżery korozyjne i czarne naskorupienia, w korytarzu występują nacieki grzybkowe, mleko wapienne, a także fragmenty polewy naciekowej i żeber. Namulisko tworzy glina oraz gruz wapienny, a przy otworze nieco gleby.

Światło odbite sięga do końca korytarzyka, ciemna jest jedynie górna część kominka. We wnętrzu jest nieco wilgotno, wyczuwa się nieznaczny przewiew.

W otworze rozwija się skąpa roślinność kwiatowa, glony i porosty, a także nieco mchu.

Faunę reprezentują owady (głównie pajęczaki, m.in. Meta menardi, kosarze, muchówki) oraz nietoperze.

Historia badań
Historia eksploracji

Szczelina prawdopodobnie znana była od dawna. Nad progiem przy otworze tkwi stara metalowa śruba.

Historia dokumentacji

Nowak (2008) opublikował plan i opis szczeliny jako fragment Okapu w Wąwozie do Smokówki na skutek niedokładnego zaznaczenia jego linii okapu. Faktycznie szczelina jest położona już poza zasięgiem linii spadku ww. okapu (około 0, 7 m przed nią). Autor ten wymienia Okap w Wąwozie do Smokówki w spisie jaskiń doliny Szklarki, podaje długość i deniwelację, lokalizację na mapce (błędną – około 300 metrów w górę Wąwozu do Smokówki od faktycznej).

Dokumentację szczeliny sporządziła w dniu 25.10. 2014 r. I. Luty. Pomiary wykonała za pomocą busoli i klizymetru Sunto oraz dalmierza DistoX310, położenie otworu określiła na mapie (http://mapy.geoportal.gov.pl), sfotografowała też otwór.

Plan opracowała I. Luty.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Nowak J. 2008 (plan; opis i niektóre dane morfometryczne jako całość wraz z Okapem w Wąwozie do Smokówki i pod taką nazwą – na skutek niedokładnie zaznaczonej linii okapu ww. obiektu, wymienia w spisie jaskiń doliny Szklarki, błędnie lokalizuje na mapce); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018b (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Izabella Luty
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2015
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie