Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko Wilczy Skok
Inne nazwy Jaskinia Wilczy Skok
Nr inwentarzowy J.Olk.I-03.04
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°50′47,40″, φ: 50°08′31,50″
Gmina Wielka Wieś (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa (Lasy Państwowe) | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu W
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 293
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 1,40
Przewyższenie [m] 0,50
Deniwelacja [m] 1,90
Długość [m]
w tym szacowane [m]
14,20
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Tomaszowice-Podskalany, Dolina Wedonki, Wąwóz Podskalański.
Opis drogi dojścia do otworu
Na północny wschód od centrum wsi Tomaszowice leży przysiółek Podskalany, będący częścią Tomaszowic. Na północnym skraju Podskalan znajduje się wylot Wąwozu Podskalańskiego będącego przełomową częścią Doliny Wedonki. W wylocie wąwozu, w jego północnym zboczu znajduje się ściana skalna, a nieco ponad 100 m na NW, po tej samej stronie leży druga grupa skalna. Opisywane schronisko leży w tej drugiej grupie skalnej, u podstawy najwyższej ściany, przy samym dnie doliny.
Opis jaskini

Ściana w której powstało schronisko jest silnie skrasowiała, z widocznymi kanałami i rozmyciami. Zachowane ślady nie wskazują, by opisywany obiekt był zalewany przez przepływający obok potok.

Jest to rodzaj niszy z wąskimi szczelinami w głębi. W południowej części znajduje się pozostałość kominka krasowego w postaci skalnej rury.

Schronisko rozwinęło się w wapieniach skalistych górnej jury. Jego geneza jest krasowa, związana z podziemnym przepływem potoku Wodonka. W ścianach widoczne są rozmycia powstałe w skutek zawirowań płynącej wody. Pod głównym okapem, w jego najniżej położonej części, wapień w stropie i ścianie jest silnie skruszały, sprawiający wrażenie brekcji tektonicznej.

Brak jakichkolwiek form naciekowych, a namulisko jest humusowo-gliniaste z kamieniami.

Mikroklimat w całości jest kształtowany przez zewnętrzne czynniki atmosferyczne.

We wnętrzu nie zaobserwowano przedstawicieli flory i fauny.

Historia badań

K. Kowalski (1951) pisze: „Przed otworem wał usypany zapewne w czasie rozkopywania. Namulisko według Ossowskiego, który rozkopał je w 1879, wypełniało całe wnętrze aż prawie po strop. Składało się ono z humusu z domieszką gruzu i z warstewkami ilastych napływów. Od 40 cm w głąb znaleziono kilka warstw spaleniskowych, kości i zabytki neolityczne. Występowały w namulisku ułamki skójek (Unio pictorum). Obecnie dno próchnicowo-kamieniste, na powierzchni trafiają się współczesne kości.

Opisane i rozkopane zostało przez Ossowskiego w 1879. Znalezione zabytki neolityczne a w szczególności zachowana w całości czarka, były następnie wielokrotnie wspominane. Namulisko prawdopodobnie wyczerpane.

Materiały znajdują się w Muzeum Archeologicznym P.A.U. pod nr inw. 882, 1285 – 1293, 2197 – 2199, 2540 – 2544, 4318, 4959.

Według napisu na etykietkach Krukowski uważa krzemienie za „przemysł madleński późny lub neolit”.”

Historia eksploracji

Schronisko było znane od dawna, łatwość dostępu powoduje że jest często odwiedzane.

Historia dokumentacji

Kowalski w 1951 roku podaje krótki opis schroniska, wykonuje jego plan oraz nadaje mu błędny numer 58 zamiast 60. Szelerewicz i Górny wymieniają je w 1986 roku, podając wymiary i nadając mu numer II.B.3.

Pomiary wykonał we wrześniu 2015 r. A. Polonius.

Plan opracował A. Polonius.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Ossowski G. 1879 (opis); Ossowski G. 1880 (opis); Ossowski G. 1882 (opis); Czarnowski S.J. 1911 (wzmianka); Orłowicz M. 1919 (wzmianka); Gadomski A. 1929 (wzmianka); Żurowski J. 1929 (informacja o zwiedzaniu); Danysz-Fleszarowa R. 1933 (wymienia); Ciętak Z. 1935 (wymienia); Kowalski K. 1951 (plan i opis pod błędnym numerem); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wymieniają, nadają numer); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018a (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Adam Polonius
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2015
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie