Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia Beczkowa
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Olk.I-09.25
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°40′56,70″, φ: 50°10′20,20″
Gmina Krzeszowice (gm. miejsko-wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa (Lasy Państwowe) | Rezerwat przyrody Dolina Racławki
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu S
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 365
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 16
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 16
Długość [m]
w tym szacowane [m]
50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Dubie/Paczółtowice, Dolina Racławki, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie; Obszar Natura 2000 - Dolinki Jurajskie.
Opis drogi dojścia do otworu
Schronisko leży w orograficznie lewym zboczu doliny Racławki. Idąc dnem doliny od strony Paczółtowic mijamy Skałę z Nyżą i po około 250 m, przed samą Skałą Opalona skręcamy w lewo (na NE) w płytko zarysowany wąwóz, którego dnem prowadzi słabo widoczna ścieżka. Po niecałych 100 m po lewej stronie pokazują się skały. Otwór znajduje się w tych skałach nad wąską półeczką, a bezpośrednio na skale nad otworem rośnie wielki buk. Jaskinia leży około 35 m nad dnem doliny.
Opis jaskini

Wg Kowalskiego (1951): „Wnętrze jaskini jest zupełnie ciemne, na ogół suche. Temperatura w głębi wynosiła dnia 2 XII 1950 +8,8OC (przy 0OC na zewnątrz).
Brak roślinności zielonej poza otworem.
W głębi w zimie kilka okazów nietoperzy podkowców, w korytarzyku wejściowym liczne owady.
Jaskinia znana jest miejscowej ludności, która wierzy mocno, że zakopane w niej są wielkie skarby. Dlatego też namulisko jest głęboko rozkopane. Wiadomości o jaskini zawdzięczam p. W. Danowskiemu i W. Starzeckiemu, którzy odnaleźli ją wg wskazań ludności jesienią 1950. W literaturze nie była ona dotąd wzmiankowana.”

Powstała ona w wapieniach dolnego karbonu zwanych wapieniami węglowymi. Jej geneza jest typowo krasowa a już „rura” wejściowa świadczy o freatycznym etapie rozwoju jaskini.

Wg Kowalskiego (1951): „Wnętrze jaskini jest zupełnie ciemne, na ogół suche. Temperatura w głębi wynosiła dnia 2 XII 1950 +8,8OC (przy 0OC na zewnątrz).
Brak roślinności zielonej poza otworem.
W głębi w zimie kilka okazów nietoperzy podkowców, w korytarzyku wejściowym liczne owady.
Jaskinia znana jest miejscowej ludności, która wierzy mocno, że zakopane w niej są wielkie skarby. Dlatego też namulisko jest głęboko rozkopane. Wiadomości o jaskini zawdzięczam p. W. Danowskiemu i W. Starzeckiemu,

W kolejnych relacjach z jaskini wciąż pojawiają się informacje o silnie rozkopanym namulisku dna jaskini i ciągle nowych wykopach. Dodać w tym miejscu należy że we wnętrzu nigdy nie były prowadzone badania archeologiczne czy paleontologiczne.

Historia badań
Historia eksploracji
Historia dokumentacji

Jaskinię po raz pierwszy opisuje K. Kowalski nadając jej numer 175, dodaje jednocześnie, że nazwa Jaskinia Beczkowa jest nazwą ludową. W 1983 opis jaskini podaje M. Czepiel, który korzysta z planu M. Napierały z 1979 roku.
W 1983 M. Czepiel publikuje krótki opis z planem M. Napierały, który znacząco się różni od planu Kowalskiego. W 2003 roku M. Pawełczyk dodaje do planu Napierały stromy korytarz, który został odkopany w dnie drugiej salki i prowadzi do najniższego punktu jaskini. Pomiary wykonali w 1979 roku M. Napierała i S. Juziuk, a w 2003 r. uzupełnił je M. Pawełczyk. Dane zaktualizował A. Polonius (2017).
Plan opracował M. Napierała.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K. 1951 (opis, plan); Czepiel M. 1983 (krótki opis, plan); Szelerewicz M. i Górny A., 1986 (wzmianka, podają wymiary); Pawełczyk M. 2003a (krótki opis, plan); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018b (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Adam Polonius, Marian Czepiel, Kazimierz Kowalski, Maciej Pawełczyk
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2017
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan Podgląd grafiki przekrój
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie