Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko w Kamieniołomie
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Olk.I-04.86
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°48′32,75″, φ: 50°10′37,76″
Gmina Wielka Wieś (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Prywatny | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu SW
Pozostałe otwory 2 - ku SW.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 427
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 2,10
Deniwelacja [m] 2,10
Długość [m]
w tym szacowane [m]
9,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Murownia, nieczynny kamieniołom Cylna, Obszar Natura 2000 - Dolinki Jurajskie, Dolina Kluczwody.
Opis drogi dojścia do otworu
Jadąc drogą krajową nr 94 z Krakowa do Olkusza skręcamy w miejscowości Murownia w lewo, w wąską, lokalną drogę w kierunku dzielnicy Bębła o nazwie Dziurawiec. Ok. 300 m za skrzyżowaniem skręcamy ponownie w lewo i po ok. 100 m zatrzymujemy się nad ścianą kamieniołomu, która jest po prawej stronie - niewidoczna z drogi. Otwór schroniska leży u podstawy ściany, w północnej części kamieniołomu.
Opis jaskini

Jest to płytka nisza skalna o wysokości ok. 2 m. W jej lewej ścianie znajduje się wejście do krótkiego, ciasnego korytarzyka prowadzącego do drugiego otworu. Za tym otworem korytarzyk ciągnie się jeszcze na długości 3. m, po czym jego światło zamykają masywne naskorupienia kalcytowe.
Schronisko rozwinięte jest w górnojurajskim (oksford) wapieniu skalistym, zostało odsłonięte w czasie eksploatacji wapienia prawdopodobnie jeszcze przed II Wojną Światową. Na ścianach i stropie nie widać nacieków jaskiniowych, natomiast dno pokryte jest grubokrystalicznym kalcytem, który zamyka również boczne szczeliny. Na ścianach są widoczne czarne naloty prawdopodobnie sadzy. Dno w całości obiektu jest skalne.
W całości znajduje się pod wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Jest całe widne lub oświetlone światłem rozproszonym.
W jego wnętrzu nie zaobserwowano przedstawicieli flory i fauny.

Historia badań
Historia eksploracji

Znane od bardzo dawna.

Historia dokumentacji

Po raz pierwszy wymienia je K. Kowalski w 1951 roku nadając mu numer 96. W 1986 r. Szelerewicz i Górny wzmiankują obiekt - podają jego wymiary i nadają numer. W trakcie prowadzenia prac kartograficznych dało się zauważyć, że prowadzone są w nim prace eksploracyjne, a jego wielkość została zwiększona około dwukrotnie w stosunku do stanu, który opisywał K. Kowalski w 1951 roku.
Pomiary wykonał w lutym 2018 roku Adam Polonius.
Plan opracował A. Polonius.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K. 1951 (plan, krótki opis); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wymieniają, podają długość); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018a (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Adam Polonius
Redakcja Halina Grodzicka
Stan na rok 2018
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwory Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie