Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia za Uchem
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Cz.III-06.112
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°34′16,33″, φ: 50°35′28,56″
Gmina Kroczyce (gm. wiejska)
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny | Park krajobrazowy Orlich Gniazd
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 339
Wysokość względna [m] 22
Głębokość [m]
Przewyższenie [m]
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
12
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Kostkowice, Góra Słupsko, Wyżyna Częstochowska.
Opis drogi dojścia do otworu
Punktem wyjściowym w rejon Góry Słupsko jest położona u podnóża wieś Kostkowice. Ulicami Szkolną i Długą możemy dojechać do przełęczy między Grzbietem Chrapy a Górą Słupsko. Stąd, zielonym szlakiem pieszym trawersującym zachodnie zbocze Góry Słupsko, idziemy ok. 300 m do charakterystycznego miejsca, gdzie szlak przechodzi między dwoma ostańcami (Brama Słupska). Na prawo od Bramy i kilka metrów wyżej, pod zakrzaczonym murem skalnym, widnieje zachodni, trójkątny otwór Jaskini nad Bramą Słupską J.Cz.III-06.111. Od otworu zachodniego trawersujemy na północ 25 m i pod tym samym murem skalnym znajdujemy dość szeroki lecz niski do otwór, nad którym widzimy charakterystyczny kanał krasowy /Ucho/. Do Jaskini za Uchem możemy dotrzeć tymże zielonym szlakiem od Zalewu Kostkowice. Szlak prowadzi przez północne stoki Słupska, przecina malowniczą polankę z ostańcami i przez zachodnie zalesione zbocze doprowadza do wspomnianej wyżej Bramy Słupskiej.
Opis jaskini

Pod okapem otworu o wymiarach1,80x0,60 m znajduje się obszerny wał osypiska osiągający 2,5 m szerokości i 0,8 m wysokości. Szeroki lecz niski korytarz za otworem wypełnia próchnica i dalej czarna próchnica piaszczysta z gruzem wapiennym. W prawo, ku powierzchni odchodzą wąskie korytarzyki, którymi okresowo wędrują lisy. Korytarz główny w środkowej części rozdziela ostroga skalna zagłębiona w namulisku. Za ostrogą widzimy prostopadłe do dotychczasowej drogi korytarzyki, wypełnione w znacznym stopniu holoceńskimi osadami oraz 2. m kominek. Dalej korytarzyk w linii głównego ciągu lekko opada i zwęża się. Za zaciskiem Z I możemy jeszcze czołgać się 3 m i oświetlić kontynuację na długości około 3 m. Końcowe korytarzyki za ostrogą są bardzo ciasne i nie dociera tu światło dzienne.
Jaskinia rozwinięta jest w wapieniach górnej jury na rozmyciu międzywarstwowym.
Szata naciekowa jest uboga, spotykamy tylko naciek grzybkowy. Namulisko stanowi czarna, piaszczysta próchnica z gruzem wapiennym.
Wnętrze w pobliżu otworu jest mroczne, dalej całkiem ciemno. Jaskinia znajduje się pod wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych.
Stwierdzono występowanie sporej populacji pająków i motyli nocnych.

Historia badań
Historia eksploracji

Jaskinia dotychczas nie była wzmiankowana w literaturze. Pierwotny otwór, aktualnie przesłonięty osadami miał szerokość min. 4 m. Aktualnie zbadana część może być fragmentem większej próżni wypełnionej namuliskiem.

Historia dokumentacji

Pomiary wykonał we wrześniu i w październiku 2013 r. K. Mazik.
Plan sporządził K. Mazik.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Krzysztof Mazik
Redakcja Adam Polonius
Stan na rok 2020
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór jaskini Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie