Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko w Skale Jaś i Małgosia
Inne nazwy Schronisko I w Bramie Mirowskiej, Schronisko w Bramie Mirowskiej
Nr inwentarzowy J.Cz.I-01.01
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°12′32,00″, φ: 50°49′12,00″
Gmina Częstochowa (gm. miejska)
Powiat Częstochowa
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu ENE
Pozostałe otwory 2 - ku NW, 250 m n.p.m.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 250
Wysokość względna [m] 7
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
5
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Dolina Warty, Brama Mirowska.
Opis drogi dojścia do otworu
Od centrum Częstochowy należy udać się drogą asfaltową na wschód, wzdłuż doliny Warty, przez dzielnicę Zawodzie w kierunku Mstowa. Po około 6-ciu kilometrach, na końcu wioski Mirów, 100 m za skrzyżowaniem z drogą na Osona, tuż za mostem, należy skręcić w stronę rzeki Warty. Idąc na wschód, wzdłuż jej prawego brzegu, po przejściu 0,5 km dochodzimy do dwóch charakterystycznych skałek, nazywanych Jaś i Małgosia. W większej z nich, stojącej bliżej rzeki, znajduje się schronisko. Po drugiej, północnej stronie Warty znajduje się Skała Balikowa, która razem z powyższymi tworzy Bramę Mirowską.
Opis jaskini

Schronisko posiada wiele połączeń z powierzchnią. Główny otwór znajduje się od strony wschodniej. Jest szeroki (2,5 m) i dość niski (0,5 m), kształtem przypominający rozciągnięty trójkąt. Z prawej, północnej strony jest on otwarty - tworzy tu wąski prześwit. Po stronie zachodniej, w środku ścianki ostańca, 3 m nad jego podstawą, widoczny jest otwór o trójkątnym kształcie, szerokości 1,3 m i wysokości 0,5 m. Oprócz tych otworów są jeszcze dwa wąskie prześwity.  

Schronisko jest wymyte na dwóch krzyżujących się pęknięciach - pionowym i poziomym w wapieniach jurajskich. Tworzy je jedna niska (0,7 m) salka, o wymiarach 3x4 m, od strony północnej połączona z powierzchnią.

Strop oraz ścianki są silnie skorodowane, z licznymi wnękami i wymyciami. Nie mają nacieków. Spąg jest skalisty, lity, jedynie w pobliżu otworu wschodniego ukryty pod próchnicowym namuliskiem. Schronisko jest suche i widne. Nie stwierdzono w nim występowania okazów flory i fauny.

Historia badań
Historia eksploracji
Schronisko było znane miejscowej ludności. Prawdopodobnie do niego odnosi się opis Premika z 1934 r.: „ Dolina rzeki na tym odcinku ma charakter rzeki przełomowej. Płynie ona tutaj wartko wśród nagich i poszarpanych skał wapiennych, które rozpadają się w fantastyczne kształty, kominy i iglice. Tu i ówdzie na przepaścistym jasnym brzegu wapiennym widnieją czarne plamy tajemniczych grot.”.
Schronisko było wzmiankowane przez Szelerewicza i Górnego (1986), jako Schronisko w Skale Jaś i Małgosia, na podstawie informacji Z. Biernackiego (1971) oraz przez Zygmunta (2003) jako Schronisko w Bramie Mirowskiej.
Historia dokumentacji
Materiały obserwacyjne zebrał w dniu 29 lutego 2000 r. J. Zygmunt. Dane zaktualizował J. Zygmunt (2009 r.).
Plan opracował J. Zygmunt.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Premik J. 1934 (wzmianka); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wykaz obiektów); Zygmunt J. 2003 (wykaz jaskiń, pn Schronisko I w Bramie Mirowskiej); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2011a (plan i opis inwentarzowy); Zygmunt J. 2013 (replika planu - zmniejszony - i opisu (rozszerzonego o dane historyczne) z t.1 Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej pn. Schronisko w Bramie Mirowskiej, fot. otworu, pod nr inwentarzowym wg własnego podziału autora).
Materialy archiwalne
Biernacki Z. 1971 msk (opis, szkic); Zygmunt J. i in. 2000 (dokumentacja).
Autorzy opracowania Jerzy Zygmunt
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie