Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko powyżej Jaskini nad Szańcem
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Olk.I-07.14
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°44′41,00″, φ: 50°09′48,00″
Gmina Wielka Wieś (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 360
Wysokość względna [m] 50
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
5,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Dolina Będkowska.
Opis drogi dojścia do otworu
Idąc dnem doliny od Łączek Kobylańskich mijamy stawy pstrągarni i dochodzimy do dużego murowanego budynku zwanego "Szańcem", mijamy dochodzący z prawej wąwóz idziemy dalej w górę doliny do następnego, idziemy nim w górę, z prawej strony na zboczu duża skała, podchodzimy pod nią i następnie trawersujemy zbocze ku południowi, gdzie kilkadziesiąt metrów od niej znajduje się mniejsza skałka z otworem schroniska. Otwór widoczny dopiero z niewielkiej odległości, położony jest u podstawy kilkumetrowej skałki.
Opis jaskini

Schronisko stanowi niewielka komora (5x3 m) o wysokości maksymalnej 2,7 m, do której prowadzi niskie (0,5 m) wejście o szerokości 1,3 m. W centralnej części salki znajduje się niewielki kominek. Wewnątrz widoczne są ślady ognisk i śmieci.

Schronisko o genezie krasowej powstało w wapieniach skalistych górnej jury (oksford), ściany są zwietrzałe, o gruzłowatej strukturze, w kominku ogładzone z niewielkim kotłem wirowym.

W kominku występuje biały naciek kożuchowy ze skonsolidowanego mleka wapiennego. Osady namuliska wydają się być obfite, na powierzchni znajduje się drobny gruz wapienny i liście.

Wewnątrz jest wilgotno, brak przewiewu powietrza.
Światło nie sięga poza otwór.
Na ścianach występują glony oraz niebieskie i żółte naloty (glony ?).

Stwierdzono obecność pajęczaków, muchówek i motyli szczerbówki ksieni Scoliopteryx libatrix, paśnika jaskińca Triphosa dubitata i rusałki pawika Inachis io.

Historia badań
Historia eksploracji
Jaskinia znana była od dawna, podczas II wojny światowej była schronem dla ludności, obecnie jest często odwiedzana (ślady ognisk, śmieci, zapasy gałęzi).
Historia dokumentacji
Jej plan i opis opublikował Kowalski (1951). Aktualną dokumentację sporządził A. Górny, 08.10 2009 r. Pomiary wykonali A. Górny, T. Ostrowski, 08.10.2009 r.
Plan opracował A. Górny.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K. 1951 (inwentarzowy opis jaskini poz.134, "Schronisko powyżej Jaskini nad Szańcem" [13.IV.1946 r.], plan): Szelerewicz M., Górny A. 1986 (w pełnym wykazie jaskiń i schronisk Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, poz. II.F.12); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2010 (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Andrzej Górny
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie