Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Okienko Zbójnickie
Inne nazwy Gniazdo w Skale
Nr inwentarzowy J.BK-02.09
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°54′12,41″, φ: 50°02′21,65″
Gmina Kraków (gm. miejska)
Powiat Kraków
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Komunalny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu SW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 221
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 2
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 2
Długość [m]
w tym szacowane [m]
9
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Brama Krakowska, Zręby Południowe, Skałki Twardowskiego (Park Twardowskiego), Kraków-Podgórze.
Opis drogi dojścia do otworu
Jaskinia położona jest na zalesionej wierzchowinie zachodniej części Skałek Twardowskiego. Od przystanku MPK przy ulicy Tynieckiej (w pobliżu wejścia do jednostki WP) kierujemy się w stronę wejścia do jednostki wojskowej i dalej ścieżką wzdłuż betonowego ogrodzenia, aż do otworu Jaskini Twardowskiego. Stąd dalej wzdłuż krawędzi lasu w kierunku północno wschodnim (ok. 60 m), gdzie przy skraju lasu znajduje się obszerny, lecz widoczny dopiero z bliska otwór wejściowy do jaskini.
Opis jaskini

Za otworem o wysokości 1,8 m dno stromo opada, doprowadzając do korytarza o wymiarach 4,5x7 m i wysokości do 2,5 m. Na dnie zalega gruz wapienny i śmieci. W prawo ukośnie w dół widoczny jest początek zasypanego korytarzyka biegnącego w kierunku Jaskini Twardowskiego.

Utworzone zostało w wapieniach uławiconych górnej jury (oksford) na ukośnej szczelinie międzyławicowej w warunkach freatycznych, Namulisko jest skąpe, gliniaste z gruzem wapiennym, na powierzchni zaśmiecone.

Jaskinia jest sucha. W zimie z korytarzyka idącego w kierunku Jaskini Twardowskiego daje się zauważyć lekki wypływ ciepłego powietrza. W całości jasna.

Historia badań
Historia eksploracji
Znana była od dawna, być może została nieco przekształcona przez działalność człowieka. Zaznaczona przez Kuźniara (1921) na mapce terenu z naniesionym zarysem jaskiń pod nazwą Gniazdo w Skale. Nazwy Okienko Zbójnickie Kuźniar używa do niewielkiego schroniska, którego fragmenty znajdują się na krawędzi Zrębu, nad Jaskinią Wywiew. Sosnowski (1947) wymienia je w przewodniku pod nazwą Okienko Zbójnickie.
Jaskinia jest bardzo zaśmiecona, zimą 1997 i 1998 r. była zamieszkiwana przez bezdomnych. Ściany są okopcone. Stanowi część systemu jaskiń Zrębu Zakrzówka, możliwe jest jej połączenie z Jaskinią Twardowskiego.
Historia dokumentacji
Opisana została przez Kowalskiego (1951) pod pozycją 4. Dokumentację sporządził A. Górny (11.1999). Dane zaktualizował w 2009 r. A. Górny.
Plan opracował R. Stachnik.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kuźniar W. 1921 (na „planie położenia czterech grot..” pod nazwą Gniazdo w Skale); Sosnowski K. 1947 (wymienia); Kowalski K. 1951 (położenie, opis, plan); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wymienione w wykazie); Słobodzian B. 1997b (wykaz jaskiń zachodniej części Skałek Twardowskiego, wzmianki o eksploracji, plan wzajemnego położenia jaskiń); Górny A. i in. 1997 (ujęte w wykazie jaskiń Zrębu Zakrzówka, plan); Wiśniewski W.W. 1997b (reprodukcja „planu położenia czterech grot...” z 1912, z lokalizacją jaskini Gniazdo w Skale); Motyka J. i in. 1999 (zaznaczone na mapach); Jaskinie Pomostu Krakowskiego 2011 (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Baryła J., Górny A., Pruc M., Słobodzian B., Szelerewicz M. 2000 (opis inwentarzowy i plan).
Autorzy opracowania Andrzej Górny
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie