Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko w Górze Towarniej Dużej
Inne nazwy Schronisko w Górach Towarnych
Nr inwentarzowy J.Cz.I-02.07
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°16′17,00″, φ: 50°46′07,00″
Gmina Olsztyn (gm. miejsko-wiejska)
Powiat częstochowski
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 340
Wysokość względna [m] 40
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
5
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Wzgórza Olsztyńskie, pasmo Gór Towarnich, kusięta, Góra Towarnia Duża.
Opis drogi dojścia do otworu
Najdogodniejsze drogi dojścia prowadzą tu: 1. z Olsztyna należy udać się 2 km na północ, w kierunku wsi Kusięta, asfaltową drogą oznakowaną czerwonym szlakiem. Przed domami wsi należy skręcić w lewo, na północne wzniesienie Gór Towarnich.; 2. z przystanku PKP w Kusiętach Nowych (linia Częstochowa - Kielce). Można wędrować czerwonym szlakiem turystycznym w kierunku Olsztyna, polną drogą między wzgórzem Lisicą a Górami Towarnimi, lub zwykłą drogą jezdną, także w kierunku Olsztyna, aż do granicy wsi. Idąc od południa podnóżem skałek, dochodzi się do dużego otworu Jaskini Niedźwiedziej (system Jaskiń Towarnich). Schronisko znajduje się w odległości 40 m na północny wschód.
Opis jaskini

Otwór schroniska, osłonięty wałem bloków skalnych, powstałym przez oderwanie się przedniej części sklepienia (wg Kowalskiego 1951), tworzy jakby wielki okap skalny, o szerokości 12 m i wysokości 2,5 m. Schronisko jest bardzo obszerne, ale płytkie, sięga zaledwie 5 m w głąb skały.

Ściany są surowe, poddane działaniu zjawisk atmosferycznych. Schronisko powstało w wapieniach jurajskich. Posiada dość obfite, przemieszane namulisko piaszczysto-próchnicowe. W całości jest widne. Występuje typowa roślinność naskalna oraz - w miejscach cienistych – zarośla bzu czarnego Sambucus nigra i glistnika Chelidonium majus.

Historia badań
Historia eksploracji
Historia dokumentacji
Pierwszy raz opisał ten obiekt K. Kowalski, jako „Schronisko w Górach Towarnych”, pod numerem inwentarzowym 498. Później wzmiankowane było przez Szelerewicza i Górnego (1986). Materiały dokumentacyjne zebrali w dniu 2 czerwca 1983 r. M. Czepiel i L. Galach. Dane zaktualizował J. Zygmunt w 2009 r.
Plan opracował M. Czepiel.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K. 1951 (opis, plan); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wykaz); Zygmunt J. 2003 (wykaz jaskiń); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2011a (plan i opis inwentarzowy); Zygmunt J. 2013 (replika planu - zmniejszony - i opisu (skróconego) z t.1 Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej pn. Schronisko w Górach Towarnych, fot. ostańca z otworem schroniska, pod nr inwentarzowym wg własnego podziału autora).
Materialy archiwalne
Zygmunt J. i in. 2000 (dokumentacja).
Autorzy opracowania Jerzy Zygmunt
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie