Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko w Skale Gaj I
Inne nazwy Schronisko w Złożeńcu
Nr inwentarzowy J.Cz.IV-04.06
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°39′23,00″, φ: 50°25′30,00″
Gmina Pilica (gm. miejsko-wiejska)
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NE
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 442
Wysokość względna [m] 50
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
7,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, Złożeniec, Wzgórze Skała Gaj
Opis drogi dojścia do otworu
Idziemy od szkoły podstawowej w Złożeńcu (od północnej strony) biegnącą tam polną drogą w kierunku południowo-wschodnim. Po prawej stronie drogi ciągnie się młodnik z iglastymi drzewkami. Po przejściu około 750 m dochodzimy do południowych zboczy wzgórza Skała Gaj. Do Skały można również dojść od strony Smolenia dnem Doliny Wodącej aż do Skały Biśnik a stąd około 500 m na południowy zachód. Skała Gaj od tej strony jest widoczna pomiędzy wzniesieniem Smylowej Skały i wzgórza bez nazwy 438,1. Na szczycie wzniesienia znajduje się kilka grup skalnych. Schronisko leży w grupie skalnej wysuniętej najbardziej na wschód. Otwór można znaleźć od północno-wschodniej strony u podstawy skały nad stromym choć niezbyt długim zboczem. Gdyby nie rosnące przed otworem drzewa i krzewy to otwór byłby dobrze widoczny od Skały Biśnik.
Opis jaskini

    Schronisko to krótki korytarz o przekroju trójkątnym z dobrze widoczną szczeliną w stropie. Na początku i na końcu korytarz jest przecięty prostopadłymi, niedostępnymi szczelinami. Otwór schroniska od wschodniej strony jest dobrze osłonięty murem skalnym o długości około 8 m.

    Schronisko rozwinęło się w wapieniu skalistym typu smoleńskiego, na szczelinie tektonicznej o przebiegu NE-SW. We wnętrzu schroniska nie zaobserwowano szaty naciekowej ale skała jest dość mocno skorodowana. Namulisko jest lessowe z bardzo dużą domieszką części organicznych.

    Całe wnętrze znajduje się pod wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Ponieważ otwór znajduje się w miejscu mocno zacienionym przed wejściem na skałach rośnie duża ilość mchów a głębiej porosty i glony. Z przedstawicieli fauny zaobserwowano pojedyncze okazy motyli, pająki Meta menardi oraz dużą ilość muchówek.
Historia badań
Historia eksploracji
Obiekt jest niewątpliwie znany od dawna choć ze względu na oddalenie od szlaków rzadko odwiedzany. W głębi schroniska widać dość świeże ślady rozkopywania w postaci dołu o głębokości około 0,8 m.
Historia dokumentacji
W głębi schroniska widać dość świeże ślady rozkopywania w postaci dołu o głębokości około 0,8 m. Po raz pierwszy opisuje je K. Kowalski nadając mu numer 385 i wykonując jego plan. Nadaje mu również nazwę Schronisko w Złożeńcu. Później wymieniają je z tą samą nazwą M. Szelerewicz i A. Górny podając przybliżoną lokalizację i nadając numer IV.C.5. Pomiary schroniska wykonali w sierpniu 1999 r. Adam i Łukasz Polonius. Dane zaktualizował A. Polonius (2009).
Plan opracował A Polonius.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K. 1951; Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wzmianka, lokalizacja na mapie 1 : 100 000 ); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2011c (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Polonius A. 2003 (wymienia, nadaje nową nazwę).
Autorzy opracowania Adam Polonius
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie