Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko w Grodzisku Chłopskim III
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Cz.IV-04.22
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°40′08,00″, φ: 50°25′24,00″
Gmina Wolbrom (gm. miejsko-wiejska)
Powiat olkuski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa (Lasy Państwowe)
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NE
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 465
Wysokość względna [m] 75
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
8,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, Strzegowa, Wzgórze Grodzisko Chłopskie
Opis drogi dojścia do otworu
Idziemy z miejscowości Smoleń poczynając od wzgórza z ruinami średniowiecznego zamku. Po południowym zboczu tego wzgórza biegnie asfaltowa droga łącząca Smoleń z przysiółkiem Podlesie, leżącym w górnej części Doliny Wodącej. Posuwając się ową drogą przez Podlesie na południowy zachód, dochodzimy po około 2 km do Wzgórza Biśnik, wyrastającego z dna doliny, po lewej (orograficznie) stronie. Za Skałą Biśnik droga gwałtownie skręca na południe i po około 350 m mija leżące po lewej stronie wzgórze Grodzisko Chłopskie. We wschodniej części urwiska na północnym zboczu Grodziska Chłopskiego znajduje się skalny amfiteatr o dnie usianym dużymi i omszałymi blokami. W jego górnej części, w zachodniej ścianie znajduje się opisywane schronisko. Otwór przysłonięty z jednej strony załomem skalnym jest widoczny tylko z góry.
Opis jaskini

   Schronisko rozwinięte w wapieniach skalistych górnej jury, to półkoliście sklepiony tunel, zwężający się i obniżający aż do ślepego zakończenia to całe schronisko.

   Szaty naciekowej w schronisku brak. Namulisko jest piaszczysto-kamieniste. Przy otworze przykrywa go gruba warstwa liści.

   Schronisko w całości znajduje się pod wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Ponieważ schronisko jest widne na skale wewnątrz rozwijają się glony. Przedstawicieli fauny brak.
Historia badań
Historia eksploracji
Pierwsza wzmianka w literaturze na temat schroniska pojawia się w 1993 r. (Polonius, Tyc, Sławiński) a następna w 1994 r. (Polonius).
Historia dokumentacji
W dokumentacji dla Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych woj. katowickiego nosi numer IV.C.44. Opis i plan schroniska znajduje się także w dokumentacji z roku 2000 wykonanej na zlecenie Ministerstwa Środowiska, gdzie nosi tę samą nazwę i numer. Pomiary schroniska wykonali w listopadzie 1991 r. A. Polonius i S. Kornaś. Dane zaktualizował A. Polonius (2010).
Plan opracował A. Polonius.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Polonius A., Sławiński J., Tyc A. 1993 (wzmianka); Polonius A. 1994 (wzmianka, lokalizacja); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2011c (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Polonius A. i in. 1991; Polonius A. i in. 2000 (dokumentacja); Polonius A. 2003 (wymienia).
Autorzy opracowania Adam Polonius
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie