Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko w Ryczowie I
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Cz.IV-03.40
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°36′06,00″, φ: 50°25′40,00″
Gmina Ogrodzieniec (gm. miejsko-wiejska)
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu W
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 415
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
8
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, Ryczów, Góra Grodzisko
Opis drogi dojścia do otworu
Od przystanku autobusowego w centrum Ryczowa (odgałęzienie drogi na Żelazko) idziemy asfaltową drogą w kierunku Pilicy (ku NE). Po około 800 m skręcamy w prawo na gruntową drogę prowadzącą do Złożeńca. Biegnie tędy czarny szlak turystyczny w kierunku Smolenia. Zaraz za tym skrzyżowaniem skręcamy w kierunku ostańca z ruinami strażnicy (Skała Grodzisko). Otwór schroniska znajduje się w szerokiej szczelinie rozcinającej skałkę od strony północnej.
Opis jaskini

   Otwór przykrywa obszerny okap o szerokości 5, 5 m, wysoki do 3 m. Za nim znajdują się dwa korytarze. Lewy, wysoki na 2, 5 m, prowadzi 3 m w głąb skały i kończy się ciasnym niedostępnym kanałem. Prawy jest niski, wysokości 1 m, początkowo ma 1, 3 m szerokości, dalej stopniowo się zwęża, przechodząc przy końcu w dwa ciasne kanały, jeden poziomy, drugi biegnący stromo w górę do powierzchni.

    Schronisko utworzone w wapieniu skalistym górnej jury, powstało w warunkach freatycznych. Ściany są silnie skorodowane, mają strukturę gąbczastą z szeregiem drobnych kanalików i rur, okopcone i zakurzone. Skąpe namulisko stanowi ubita polepa gliniasto-piaszczysta z gruzem wapiennym. Flora nie występuje. Faunę reprezentują pajęczaki.
Historia badań
Kowalski (1951)  podaje, że na powierzchni namuliska znajduje się duże ilości ceramiki średniowiecznej.
Historia eksploracji
Schronisko znane od dawna.
Historia dokumentacji
Kowalski (1951) opisuje schronisko. W pracy Szelerewicza i Górnego (1986) nosi numer IV.B.48. Udokumentowane zostało przez M. Szelerewicza i A. Górnego w maju 1991 r. oraz w listopadzie 1998 r. W dokumentacji dla Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych woj. katowickiego schronisko również nosi numer IV.B.48. Opis i plan schroniska znajduje się także w dokumentacji dla Ministerstwa Środowiska z roku 2000. Dane zaktualizował A. Polonius (2009).
Plan opracowali M. Szelerewicz i A. Górny.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski, 1951 (opis i plan schroniska); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wymienione w wykazie, lokalizacja na mapie w skali 1:100 000); Polonius A. 1994 (wymienione w wykazie, lokalizacja na mapie); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2011c (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Szelerewicz M. 1990 (lokalizacja na mapie w skali 1:20 000, ogólna charakterystyka schroniska, plan); Górny A. i in 1991b (wymienione w wykazie, lokalizacja na mapie w skali 1:10 000, opis, plan, zdjęcie otworu); Polonius A. i in. 2000 (dokumentacja); Polonius 2003 (wymienia).
Autorzy opracowania Andrzej Górny, Mariusz Szelerewicz
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie