Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko Górne w Kosiej Górze
Inne nazwy Schronisko w skałach na wschód od Grodziska Górne
Nr inwentarzowy J.Cz.IV-03.43
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°36′20,00″, φ: 50°25′37,00″
Gmina Ogrodzieniec (gm. miejsko-wiejska)
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NE
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 428
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
8
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, Ryczów, Kosia Góra, w grupie skał na E od ostańca Skała Grodzisko
Opis drogi dojścia do otworu
Od przystanku autobusowego w centrum Ryczowa (odgałęzienie drogi na Żelazko) idziemy asfaltową drogą w kierunku Pilicy (ku NE). Po około 800 m skręcamy w prawo na gruntową drogę prowadzącą do Złożeńca. Biegnie tędy czarny szlak turystyczny w kierunku Smolenia. Mijając skały z ruinami strażnicy (Skała Grodzisko). Przechodzimy koło ruin i idąc ku wschodowi dochodzimy do skałek oddalonych o około 200 m od strażnicy. Od strony północnej najwyższej skały znajduje się rozpadlina z otworem schroniska.
Opis jaskini

   Wejście znajduje się w rozpadlinie szerokości 2 m, głębokości do 2, 5 m i poziomym dnie z otwartym od północy dojściem. Pod okapem znajduje się niskie, ciasne, trójkątne wejście o dnie z gruzem wapiennym, szkłem i śmieciami. Za ciasnym włazem niska kwadratowa komórka jest rozcięta pionowym pęknięciem i 0, 5 progiem skalnym na osi N-S. W głąb ku E odchodzi niedostępny, niski, zamulony korytarzyk, który widoczny jest na odcinku kilku metrów. Nad progiem w stropie zaklinowane głazy i widoczne między nimi światło z powierzchni.

  Schronisko powstało w wapieniu skalistym górnej jury, stanowi fragment większej próżni, utworzonej w warunkach freatycznych na fudze międzyławicowej, rozciętej młodszym, pionowym pęknięciem o przebiegu N-S z przesunięcie w pionie o 0, 5 m. Szaty naciekowej brak. Namulisko jest lessowo-piaszczyste. Na powierzchni znajdują się śmieci oraz mniejsze i większe bloki wapienne.

Schronisko w głębi wilgotne. Przy otworze rosną mchy, porosty i paprocie. Faunę reprezentują liczne pajęczaki.

Historia badań
Historia eksploracji

Znane i odwiedzane. Po raz pierwszy wzmiankowane przez Szelerewicza i Górnego (1991).

Historia dokumentacji

Udokumentowane zostało przez M. Szelerewicza i A. Górnego w maju 1991 r. oraz w listopadzie 1998 r. W dokumentacji dla Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych woj. katowickiego schronisko nosi numer IV.B.74. Opis i plan schroniska znajduje się również w dokumentacji dla Ministerstwa Środowiska z roku 2000. Dane zaktualizował A.Polonius (2009).
Plan opracowali M. Szelerewicz i A. Górny.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Polonius A. 1994 (wymienione w wykazie, lokalizacja na mapie); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2011c (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Górny A. i in.1991b (wymienione w wykazie, lokalizacja na mapie w skali 1:10 000; opis schroniska, plan, zdjęcie otworu); Polonius A. i in. 2000 (dokumentacja); Polonius A. 2003 (wymienia).
Autorzy opracowania Mariusz Szelerewicz, Andrzej Górny
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie