Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Pochylnia Lewej Nogi Baby
Inne nazwy Schronisko Babie Nogi
Nr inwentarzowy J.Cz.III-05.12
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°31′17,00″, φ: 50°34′13,00″
Gmina Kroczyce (gm. wiejska)
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu ku górze
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 408
Wysokość względna [m] 15
Głębokość [m] 11
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 11
Długość [m]
w tym szacowane [m]
20
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Skały Podlesickie, Podlesice, Góra Dudnik.
Opis drogi dojścia do otworu
Jaskinia znajduje się w północnej stronie wzgórza Dudnik, około 10 metrów poniżej jego grzbietu, w bezpośrednim sąsiedztwie Komina Prawej Nogi Baby. Najprościej jest dotrzeć tutaj od znanego otworu Studni Szpatowców (patrz opis dojścia), u podstawy wychodni wapiennych, w kierunku wschodnim. Jaskinia ma pionowe rozwinięcie, ale dla jej zwiedzenia nie jest potrzebna lina. Istnieje też ryzyko odpadnięcia.
Opis jaskini
Otwór jaskini znajduje się u podstawy wychodni wapiennych, w niedużym poszpatowym leju. Ma on formę zbliżoną do trójkąta, o boku 2 metrów. W jego lewej części jest ziemna, pionowa wyrwa, która niżej łączy się z głównym korytarzem groty. z otworu schodzą dwa pionowe progi, o wysokości 1,0 i 1,5 m. Pod ostatnim prowadzi w dół stroma pochylnia (tu także jest połączenie ze wspomnianym ziemnym progiem), podcięta niżej jeszcze dwoma progami. W swej końcowej części pochylnia, dzięki wspomnianym progom oraz zwężeniom korytarza, tworzy dwie salki. W najniższej występuje bogata szata naciekowa, reprezentowana przez polewy oraz wyjątkowo okazałe kongregacje grzybków. W połowie pochylni odchodzi w prawo skośny komin, wysoki do około 4 metrów. Prawie w całości jest on pokryty szatą naciekową, w tym również w takie formy jak naciek pagodowy. Także na ścianach pochylni, naprzeciwko tego kaskadowego komina, są bardzo liczne nacieki (draperie, stalaktyty). Namulisko jest utworzone głównie przez piasek, w niektórych miejscach także gruz wapienny. Uwagę zwraca stary, już mocno rozłożony pień drzewa, zaklinowany, a właściwie zrośnięty z kamieniami podłoża, w przedostatnim progu. Wewnątrz jest ciemno i wilgotno – panuje ustabilizowany mikroklimat jaskiniowy.
Historia badań
Historia eksploracji
Historia dokumentacji
Jaskinia została opisana w 1979 r. przez K. Mazika i Z. Lorka, jako „Schronisko Babie Nogi” (razem z Kominem Prawej Nogi Baby). Aktualizacje danych i pomiary wykonał J. Zygmunt w dniu 27 sierpnia 2009 r.
Plan opracowali K. Mazik, J. Zygmunt.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Mazik K. 1979 (opis, plan); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wzmianka); Stefaniak K. i in. 2009a (fauna subfosylna, pn. Schronisko Babie Nogi); Stefaniak K. i in. 2009d (błędne dane morfometryczne, krótka charakterystyka, zakres badań, pn. Schronisko Babie Nogi); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2010 (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Jerzy Zygmunt
Redakcja Jerzy Mikuszewski
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie