Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Garaż
Inne nazwy Schronisko w Rzędkowicach dolne
Nr inwentarzowy J.Cz.III-05.18
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°29′42,00″, φ: 50°34′21,00″
Gmina Włodowice (gm. miejsko-wiejska)
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu SE
Pozostałe otwory 2 - ku górze, 435 m n.p.m.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 425
Wysokość względna [m] 50
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 10,50
Deniwelacja [m] 10,50
Długość [m]
w tym szacowane [m]
20
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Skały Podlesickie, Rzędkowice, Skałki Rzędkowickie.
Opis drogi dojścia do otworu
Schronisko znajduje się w Skałach Rzędkowickich, w największym z ostańców – Okienniku Rzędkowickim, ograniczającym skalny mur od wschodu. W dolnej części efektownej wychodni wapiennej, nazywanej Turnią nad Garażem widnieje ogromny, południowo-wschodni otwór. Ma on szerokość 8 m i wysokość 9,5 m. Do drugiego otworu, znajdującego się w rozpadlinie między Turnią nad Garażem a górnym spiętrzeniem Okiennika, prowadzi szczelinowaty komin, o wysokości 10,5 m.
Opis jaskini
Schronisko składa się z dwóch części: rozległej sali, o wymiarach 15 m długości, 6-8 m szer. i stopniowo malejącej wysokości 4 – 12 m, oraz szczelinowatego komina. Sala jest tylko częściowo osłonięta stropem, na odcinku ostatnich pięciu metrów. Ściany są pokryte sadzą od licznie palonych wewnątrz ognisk oraz manganowych wysięków, mają liczne wymycia oraz rzeźbę bogatą w makroformy.
W powierzchniowych warstwach namuliska jest duża ilość popiołu. Próchnicowo-kamieniste namulisko jest w wielu miejscach rozkopane. Mikroklimat obiektu jest zbliżony do otoczenia zewnętrznego. Flora schroniska jest uboga, w szczelinach skalnych tylko w kilku miejscach rośnie zanokcica murowa. Poniżej – roślinność ruderalna.
Historia badań
Historia eksploracji
Schronisko było znane od dawna. Przez miejscową ludność schronisko było także nazywane „Oborą”. Proponowana nazwa schroniska - „Garaż” - została przyjęta za Kiełkowskimi, jako powszechnie używane w gronie taterników określenie. Przez komin wiedzie droga wspinaczkowa o trudnościach V.
Historia dokumentacji
W roku 1949 zostało skatalogowane przez K. Kowalskiego, pod numerem inwentarzowym 436, jako „Schronisko w Rzędkowicach dolne”. Aktualny plan schroniska opracował K. Mazik, na podstawie pomiarów własnych, wykonanych w dniu 27 lutego 1980 r. Aktualizację wykonał w lipcu 2009 r. J. Zygmunt.
Plan opracował K. Mazik.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K, 1951 (opis, plan); Kiełkowscy J. i M. 1978 (opis); Mazik K. 1981 (plan, opis); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wzmianka); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2010 (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Jerzy Zygmunt
Redakcja Jerzy Mikuszewski
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan i przekrój
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie