Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Skośna Szpara
Inne nazwy
Nr inwentarzowy T.B-04.03
Region Tatry
Współrzędne WGS84 λ: 19°48′17,92″, φ: 49°16′09,05″
Gmina Kościelisko (gm. wiejska)
Powiat tatrzański
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Tatrzański Park Narodowy
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu WNW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 1065
Wysokość względna [m] 30
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0,80
Deniwelacja [m] 0,80
Długość [m]
w tym szacowane [m]
4,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Dolina Chochołowska, w lewym orograficznie zboczu górnej części Wąwozu Wielkie Koryciska.
Opis drogi dojścia do otworu
Obiekt znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – dojście i zwiedzanie jest możliwe tylko po uzyskaniu zezwolenia Dyrekcji Parku. Idziemy drogą wiodącą Doliną Chochołowską do wiaty, gdzie skręcamy na prawo do Wielkich Korycisk. Docieramy wąwozem w pobliże wyraźnego zwężenia przed jego końcem, do miejsca, gdzie na lewo odchodzi skalisty żleb, którym zrzucane są bale drewna. Stąd podchodzimy stromym zboczem na prawo (ku NE) około 30 m (perciami), następnie trawersujemy ok. 20–30 m w kierunku ujścia wąwozu do skalnego stromego żlebu, ograniczonego od wschodniej strony pasem niewysokich skał. Jedną z turni przecina skośna szczelina, w której widać poszukiwany otwór oraz u jej podstawy – mniejszy otwór. [Ten mniejszy otwór o wymiarach 0,3x1,2 m nie jest osłonięty wspólnym okapem ze Skośną Szparą i powstał na tej samej szczelinie. Prowadzi do krótkiego szczelinowego korytarzyka (0,3 m szerokości x 1,2 m długości) o gruzowym dnie.] Do otworu Skośnej Szpary wspinamy się 4-metrowym, niezwykle kruchym, sypiącym się, skalno-trawiastym progiem (dość trudno), można też wtrawersować ze żlebu, omijając dolną część progu. Zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini

Otwór ma 0,9 m szerokości i ok. 5 m wysokości, prowadzi do szczelinowego korytarza o długości 4,5 m, wysokiego do 5 m, którego dno na początku wznosi się, dalej jest poziome. Na końcu korytarz przechodzi w niedostępną szczelinę.

Schronisko rozwinęło się na uskoku w obrębie wapieni triasu, należących do reglowej jednostki Furkaski-Korycisk. Szczelina o biegu i upadzie 125/80S przecina całą turnię. Ściany są spękane, zwietrzałe, w rejonie otworu bardzo kruche. W głębi korytarza występują małe nacieki grzybkowe. Namulisko stanowi głównie drobny ostrokrawędzisty gruz autochtoniczny, w głębi nieco osadu mulistego, a przy otworze – gleba.
Wilgotność i przewiew zależą od warunków atmosferycznych. Światło sięga do końca.
Przy otworze rozwijają się rośliny kwiatowe, głównie trawy oraz paprocie, mchy i porosty.
W szczelinie zaobserwowano owady, m. in. pająki i muchówki.

Historia badań
Historia eksploracji

Schronisko znane było od dawna leśniczemu Tomaszowi Mączce, który zauważył jego brak w literaturze speleologicznej. W 1994 r. sporządził on szkicowy plan i podał opis położenia Skośnej Szpary (Mączka 2003).

Historia dokumentacji

W dniu 27.10.2013 r. I. Luty odszukała opisywany obiekt, a 1.11. 2013 r. sporządziła jego dokumentację za pomocą przyrządu suunto tandem i taśmy mierniczej oraz wykonała fotografie otworu. Pomiary położenia otworu przeprowadziła przy użyciu GPS Garmin eTrex Vista HCx.
Plan opracowała I. Luty.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Mączka T. 2003 (niektóre dane morfometryczne, położenie, szkicowy plan);Jaskinie TPN 2016 (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Izabella Luty
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2014
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie