Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schron w Piecach
Inne nazwy
Nr inwentarzowy T.E-06.14
Region Tatry
Współrzędne WGS84 λ: 19°49′47,80″, φ: 49°14′37,20″
Gmina Kościelisko (gm. wiejska)
Powiat tatrzański
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Tatrzański Park Narodowy
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu N
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 1595
Wysokość względna [m] 310
Głębokość [m]
Przewyższenie [m]
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
5,80
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Dolina Chochołowska, Dolina Dudowa, masyw Kominiarskiego Wierchu.
Opis drogi dojścia do otworu
Schron znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – dojście i zwiedzanie jest możliwe tylko po uzyskaniu zezwolenia Dyrekcji Parku. Doliną Chochołowską docieramy do południowego skraju Polany pod Jaworki, skąd skręcamy na lewo, w wyraźną lecz nieznakowaną drogę leśną. Idziemy nią przez Wąwóz Między Ściany i Dolinę Dudową, aż do Polany Kominy Dudowe pod Dudowymi Spadami. Stąd skręcamy na prawo, w wyraźny, zarośnięty w dolnej części żleb (Ulicę) i podchodzimy nim stromo ponad pół kilometra, aż pod skały. Już z daleka dostrzegamy u ich podstawy obszerny otwór poszukiwanego schronu. Dojście i zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini

Schron rozwinął się na szczelinach tektonicznych w wapieniach triasu wierchowej serii paraautochtonicznej. Ściany są zwietrzałe, bez nacieków. Namulisko tworzy gleba, autochtoniczny gruz wapienny i duże wanty, które odpadły ze stropu. W głębi dłuższej szczeliny występuje nieco osadu gliniastego.

Wilgotność i przewiew uzależnione są od warunków atmosferycznych, światło sięga do końca.

W schronie bujnie rozwijają się rośliny kwiatowe, występują paprocie, a także, również na ścianach, mchy, wątrobowce oraz porosty o różnych barwach (białe, czarne, żółte, pomarańczowe).

Faunę reprezentują owady (głównie pająki i komary) oraz ślimaki. Bywają tu jelenie (w pobliżu przechodzi wyraźna jelenia perć). Jesienią 2011 r. I. Luty zauważyła ślady i odchody niedźwiedzia.

Historia badań
Historia eksploracji

Schron był z pewnością znany od dawna lecz ze względu na małe rozmiary pomijany w spisach jaskiń. W dniu 9.06.1990 r. zwiedził go W. W. Wiśniewski, który w swoich notatkach (mat. arch.) zamieścił opis położenia i wzmiankę mówiącą o dwóch obiektach zasługujących na inwentaryzację (prawdopodobnie szczeliny traktując rozdzielnie, są one jednak pod wspólnym okapem).

Historia dokumentacji

Dokumentację schroniska sporządziła I. Luty w listopadzie 2004 r. Pomiary wykonała z pomocą zestawu suunto i taśmy mierniczej, wykonała też fotografie. W październiku 2012 r. I. Luty pomierzyła położenie otworu przy użyciu GPS Garmin eTrex Vista HCx.
Plan opracowała I. Luty.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Materialy archiwalne
Wiśniewski, W.W.: notatki terenowe z lat1989-1990 (wzmianka o zwiedzaniu dwóch schronów w Piecach, nad Ulicą, opis położenia).
Autorzy opracowania Izabella Luty
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2014
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie