Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia Bezimienna
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Olk.I-05.03
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°47′00,00″, φ: 50°09′13,00″
Gmina Zabierzów (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu E
Pozostałe otwory 2 - ku ESE.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 350
Wysokość względna [m] 50
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
23
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Dolinki Krakowskie, dolina Bolechowicka.
Opis drogi dojścia do otworu
Dolinę rozpoczyna brama skalna, po minięciu skałek tworzących jej prawe orograficznie zbocze wychodzimy stromym zalesionym zboczem do skałek, pod wierzchowiną, z widocznym otworem Jaskini Bezimiennej.
Opis jaskini

Jaskinia jest dwuotworowa, otwór główny ma szerokości 2 i wysokości 1,3 m, za nim znajduje się komora 5x4,5 m o wysokości do 4 m. W kierunku SSW odchodzi z niej wysoki, szczelinowy, 5 metrowy korytarz, natomiast ku W biegnie ciasny, 8 metrowy, stopniowo zwężający się korytarz o charakterze rury skalnej z poziomymi wcięciami na ścianach. Z sali ku E odchodzi ukośny korytarz ze skalnym dnem, który wyprowadza w drugim otworze, w ścianie skałki nad metrowym progiem skalnym. Poziome wcięcia widoczne są również w korytarzu biegnącym na SSW i w korytarzu do drugiego otworu.
Jaskinia krasowa powstała w wapieniach skalistych górnej jury (oksford), powstała na pionowym pęknięciu SW-NE i ukośnej szczelinie ciosowej. Ściany miejscami ogładzone, w całej jaskini wyraźnie widoczne wadyczne, poziome, rynny erozyjne.
W kilku miejscach na ścianach i stropie spotyka się nacieki grzybkowe i plastyczne, tworzące groniaste skupienia mleko wapienne. Namulisko jest skąpe tworzy je glinka lessowa z gruzem wapiennym, w otworze S humusowe.
Sala i wejścia do korytarzy widne.
Sala w zasięgu zewnętrznych czynników atmosferycznych. Korytarz zachodni wewnątrz wilgotny, zimą wydobywa się z niego ciepłe powietrze.
W otworach i sali na ścianach wegetują glony. Wewnątrz występują pajęczaki, komary i motyle rusałka pawik Inachis io.

Historia badań
Historia eksploracji

Jaskinia znana była od dawna, w 1879 roku namulisko rozkopał G. Ossowski znajdując zabytki neolityczne. W latach 60 XX w bracia Siadkowie z Krakowa przeszli zaciski w korytarzu zachodnim.

Historia dokumentacji

Pierwszy plan i opis sporządził K. Kowalski (1951). Aktualną dokumentację sporządził A. Górny (10.12.2009 r.).
Plan opracował M. Czepiel.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Badania Jaskiń z okolic Krakowa. 1878 (wzmianka wg Ossowskiego); Ossowski G. 1880 (opis jaskini, i znalezisk w tym: szczęki i piszczeli człowieka, 2 wyrobów brązowych, nożyka żelaznego, narzędzi kościanych, narzędzi krzemiennych i ceramiki); Ossowski G. 1880a (dtto); Badania jaskiń okolic Krakowa. 1880 (dtto); Ossowski G. 1882a (dtto); Ossowski G. 1882b (dtto); Czarnowski S. J. 1911 (dtto); Orłowicz M. 1919 (wzmianka); Danysz-Fleszarowa R. 1933 (wymienia); Ciętak Z. 1935 (dtto); Żabiński W. 1947 (wzmianka); Durczewski Z. 1948 (wzmianka o ceramice łużyckiej); Kowalski K. 1951 (opis inwentarzowy nr 108, plan, „Schronisko [Jaskinia] Bezimienne”); Cabalska M. 1960 (materiały kamienne z okresu kultury pucharów lejkowatych); Kulczycka A., Kozłowski J. 1960 (neolit); Czepiel M. 1977a (dane morfometryczne, plan); Rook E. 1980 (krótki opis, wyniki badań, ceramika grupy pleszewskiej kultury lendzielskiej, neolityczne wyroby krzemienne); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (w pełnym wykazie jaskiń poz. II.D.2.); Chochorowska E. 2006 (wykaz wyrobów neolitycznych i średniowiecznych, siekiera brązowa podana jako znaleziona w jaskini Bolechowickiej w zbiorach MAK); Lech J. 2006 (ślady penetracji ludów kultury ceramiki wstęgowej); Rydzewski J. 2006 (siekierka brązowa z czasów kultury łużyckiej [ryc.], lokalizacja z Jaskini Bolechowickiej); Zastawny A. 2006 (fragmenty naczyń badeńskiego kręgu kulturowego); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018a (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Andrzej Górny
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2014
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór E Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie