Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia Południowa na Miedziance
Inne nazwy
Nr inwentarzowy G-2.23
Region Region Świętokrzyski
Współrzędne WGS84 λ: 20°21′30,00″, φ: 50°50′48,00″
Gmina Chęciny (gm. miejsko-wiejska)
Powiat kielecki
Województwo świętokrzyskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Rezerwat przyrody Góra Miedzianka
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu W
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 330
Wysokość względna [m] 50
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
12,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Miedzianka. Jaskinia znajduje się w skałkach południowego zbocza zachodniego wierzchołka Miedzianki.
Opis drogi dojścia do otworu
Dojście prowadzi ścieżką trawersującą południowe zbocze wniesienia lub szlakiem turystycznym wchodzącym na jego zachodni wierzchołek. Ścieżka trawersująca zbocze doprowadza do miejsca leżącego w linii spadku zachodniego wierzchołka. Stąd kierując się w górę ku północy dochodzimy do niewielkiej skałki położonej kilka metrów na wschód od szlaku turystycznego wchodzącego na wierzchołek. W niej znajduje się otwór jaskini. Dojście łatwe, zwiedzanie nieco uciążliwe, ciasno. Dostęp do jaskini możliwy jest po uzyskaniu zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach.
Opis jaskini

Naturalny otwór jaskini o owalnym kształcie ma średnicę około 2 m, zarośnięty jest krzewem tarniny i dzikiego bzu. Za otworem nieznacznie opada korytarz o szerokości do 2 m, który po 3 m gwałtownie zwęża się i obniża, tworząc łukowato sklepiony przełaz o szerokości 0,7 m i wysokości 0,3 m. Za przełazem korytarz rozszerza się i staje się wyższy, by po 3 m gwałtownie skręcić na południowy-zachód. Tuż po zakręcie korytarz ponownie zwęża się, aby po 3 m rozszerzyć się i zakręcić ku wschodowi. Dalej po 2 m przechodzi w niedostepną szczelinę. Prawą ścianę końcowej części korytarza tworzą głazy.

Jaskinia rozwinęła się w wapieniach dewońskich. Jest formą krasową. Jej dno pokrywa rumosz skalny wymieszany z namuliskiem piaszczysto-ilastym, zaś w części przyotworowej - gleba humusowa.

Obiekt jest suchy, jasne światło dzienne sięga do niskiego przełazu, 3 m za otworem. W otworze występują krzewy i roślinność zielna, wewnątrz stwierdzono występowanie pająków, komarów, muchówek i ślimaków. Obserwowano również ślady pobytu nornic i ptaków (inf. ustna J. Gubały i A. Kaszy).

Historia badań
Historia eksploracji

Wstępne partie jaskini musiały być znane od dawna. W 1963 r. grotołazi kieleccy pod kierunkiem J. Kubiakowskiego przekopali fragment korytarza o długości 3 m. Później wykop uległ zasypaniu. Obiekt był po raz pierwszy wzmiankowany w publikacji Wołoszyna i Wójcika (1965). Badania mikroklimatyczne prowadził w nim Wołoszyn (1977) podając przy okazji kilka danych o jaskini, w tym długość - 4 m. Obecną swą długość jaskinia osiągnęła dzięki eksploracji prowadzonej przez grotołazów z Kielc i Radomia (A. Kasza, M. Domański) w drugiej połowie lat osiemdziesiątych.

Historia dokumentacji

Plan sporządził 4.05.1990 r. Krzysztof Recielski przy współpracy Agnieszki Gajewskiej. Opis opracował Krzysztof Recielski. Geodezyjny pomiar wysokości otworu wykonał zespół pod kierownictwem Wiesława Wilka - 8.06.1996 r. Dane zaktualizował K. Recielski (2009 r.).
Plan opracował K. Recielski.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Wołoszyn B.W. 1960b (pierwsza wzmianka); Wołoszyn B.W., Wójcik Z. 1965 (ogólna lokalizacja); Wołoszyn B.W. 1977 (termika i wilgotność); Jaskinie Regionu Świętokrzyskiego 1996 (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Wołoszyn B.W., Wołoszyn K.P. 1990.
Autorzy opracowania Krzysztof Recielski
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie