Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Okap Massalskiego
Inne nazwy Schronisko Massalskiego
Nr inwentarzowy G-7.2
Region Region Świętokrzyski
Współrzędne WGS84 λ: 21°19′34,00″, φ: 50°51′17,00″
Gmina Sadowie (gm. wiejska)
Powiat opatowski
Województwo świętokrzyskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu SSW
Pozostałe otwory 2 - ku SEE, 222 m n.p.m.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 222
Wysokość względna [m] 2
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 1
Deniwelacja [m] 1
Długość [m]
w tym szacowane [m]
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Czerwona Góra (Opatowska), wąwóz na prawym zboczu doliny Kamionki. Schronisko znajduje się w wąwozie rozcinającym zbocze doliny, w odległości 1,1km na północ (NNE) od mostu na Kamionce w Czerwonej Górze, kilka metrów poniżej Ślubnego Schronu.
Opis drogi dojścia do otworu
Dojście prowadzi doliną Kamionki od centrum wsi lub od osiedla Okopanki. Idąc od Okopanek w górę rzeczki należy wejść w pierwszy wąwóz po stronie wschodniej doliny. Dojście i zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini

Otwory schroniska są naturalne. Otwór główny ma charakter rozległego okapu o wysokości 1,5-2 m i długości (wzdłuż brzegu okapu) około 10 m. Otwór 2, oddzielony od głównego blokiem skalnym jest ciasny, trójkątny o szerokości 0,6 m.

Schronisko stanowi rozległą niszę skalną utworzoną pod płytą (grubą ławicą) piaskowca i sięgającą dalej w głąb skały w miejscu przecięcia skały przez pionową szczelinę ciosową. W części zachodniej schronisko jest wysokie, przestronne i jasne, w części wschodniej - niskie, zwężające się w szparę o rozwinięciu pionowym, zacienione. Spąg jest w znacznej części skalny, pokryty miejscami głazami.

Schronisko jest formą pseudokrasową typu warstwowego i - w części północno-wschodniej - szczelinowego, utworzoną w poziomo leżących piaskowcach i zlepieńcach triasu dolnego (Urban, Kasza 1994). Powstało w wyniku wietrzeniowo-erozyjnego zniszczenia mniej odpornej na erozję wkładki mułowcowej w piaskowcach (grubości około 20cm), a następnie rozmycia niżej ległych skał przez okresowy strumień przepływający wąwozem. Strumień ten również współcześnie modeluje spąg schroniska (m.in. po roztopach zmienia się rozmieszczenie bloków skalnych). Miejscami powiększenie pustki może być też wynikiem wybierania (usuwania) bloków skalnych przez ludzi.

Obiekt leży w całości w strefie zasięgu światła dziennego. W okresach większych opadów jego dnem przepływa potok. Ściany pokrywają w wielu miejscach glony i porosty. W jego obrębie występują pająki, motyle w tym szczerbówka ksieni Scoliopteryx libatrix (L.) i rusałka pawik Inachis io (L.). Znaleziono tu również ślady pobytu lisa Vulpes vulpes L. oraz małych gryzoni.

Historia badań
Historia eksploracji
Schronisko jest znane miejscowej ludności pod nazwą Kapa lub Okap, wykorzystywane było jako schronienie w czasie II wojny światowej. W literaturze wymienione prawdopodobnie przez Massalskiego (1967) (stąd nazwa).
Historia dokumentacji
Zostało opisane w 1987 r. przez J. Urbana, skartowane wstępnie w 1992 r. (Urban, Kasza 1994).
Dokumentację schroniska sporządzili 19.10.1995 r. J. Gubała i J. Urban. Lokalizację otworu schroniska wykonał 11.10.2008 r. A. Kasza przy pomocy odbiornika GPS Map60CSx. Zaktualizował A. Kasza w 2009 r.
Plan opracowali J. Gubała i J. Urban.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Massalski E. 1967 (wzmianka, błędna lokalizacja); Urban J., Kasza A. 1994 (wzmianka, plan); Jaskinie Regionu Świętokrzyskiego 1996 (dokumentacja, plan).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Andrzej Kasza, Jan Urban
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie