Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Płaska Jama I w Krynkach
Inne nazwy
Nr inwentarzowy G-7.5
Region Region Świętokrzyski
Współrzędne WGS84 λ: 21°11′08,00″, φ: 51°00′10,00″
Gmina Brody (gm. wiejska)
Powiat starachowicki
Województwo świętokrzyskie
Właściciel terenu Skarb Państwa (Lasy Państwowe) | Rezerwat przyrody Skały w Krynkach
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NE
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 214
Wysokość względna [m] 7
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
5,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Krynki. Schronisko znajduje się ściance skalnej w najwyższej części południowego zbocza wąwozu prawego dopływu Kamiennej (Zalewu Brodzkiego), 0,5km na północ od szosy Starachowice-Ostrowiec.
Opis drogi dojścia do otworu
Dojście wiedzie od szosy biegnącej brzegiem zalewu. Zaraz za pierwszym jej zakrętem (licząc od skrzyżowania z trasą Starachowice-Ostrowiec), przed skarpą z prawej strony szosy należy skręcić na wschód w górę bocznej dolinki; po około 300 m, na rozwidleniu dolinki skręcamy na południowy-wschód w skalną bramę i podchodzimy 60 m w górę potoku. Płaska Jama I leży kilka metrów na wschód od Płaskiej Jamy II. Dojście i zwiedzanie bez trudności. Dostęp do schroniska możliwy jest po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Konserwatora Przyrody w Kielcach.
Opis jaskini

Naturalny otwór schroniska stanowi najszerszą jego część i ma charakter szerokiego (10-12 m) okapu o wysokości 1-1,5 m. Okap za otworem, początkowo wysoki, głębiej, za progiem skalnym przechodzi w niską i zacieśniającą się stopniowo we wszystkie strony pustkę rozwiniętą wzdłuż poziomej powierzchni nieciągłości sedymentacyjnej. Dno stanowi w części przyotoworowej gleba, głębiej - skała przysypana piaszczystą zwietrzeliną z gruzem skalnym. Schronisko powstało w obrębie progu skalnego zbudowanego z piaskowców dolnego triasu, stanowi formę pseudokrasową typu warstwowego (bedding type).

Obiekt jest suchy, cała dostępna pustka leży w zasięgu światła rozproszonego. Na stropie występują płaty glonów, w części przyotworowej - również mchów.

Historia badań
Historia eksploracji

Schronisko często odwiedzane,widoczne są ślady palenia ognisk. Ogniska te spowodowały zapewne widoczne zniszczenia flory i brak fauny.

Historia dokumentacji

Schronisko zostało skartowane po raz pierwszy latem 1993 r. przez M. Gwardiana, A. Kaszę i J. Urbana. Dokumentację schroniska sporządzili 6.03.1996 r. J.Gubała, M. Gwardian, A. Kasza i J. Urban. Lokalizację otworu schroniska wykonał 18.04.2009 r. A. Kasza przy pomocy odbiornika GPS Map60CSx. Zaktualizował A. Kasza w 2009 r.
Plan opracowali: M.Gwardian, A. Kasza i J.Urban.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Jaskinie Regionu Świętokrzyskiego 1996 (dokumentacja, plan).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Andrzej Kasza
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie