Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia w Laskach Dworskich
Inne nazwy Jaskinia w Gołyszynie
Nr inwentarzowy J.Olk.I-01.33
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°56′02,00″, φ: 50°16′19,33″
Gmina Gołcza (gm. wiejska)
Powiat miechowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Prywatny | Dłubniański Park Krajobrazowy
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu SW
Pozostałe otwory 2 - ku W.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 300
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 4
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 4
Długość [m]
w tym szacowane [m]
38,40
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Laski Dworskie, Dolina Dłubni.
Opis drogi dojścia do otworu
Jadąc drogą asfaltową z Wysocic do Iwanowic, zaraz za Wysocicami wjeżdża się do Gołyszyna. Po prawej stronie drogi znajduje się tylko kilka domów posiadających adres gołyszyński. Po lewej stronie drogi znajdowały się opuszczone w latach 60 dwudziestego wieku kamieniołomy. Opisywany obiekt leży około 150 m za ostatnim domem należącym jeszcze do Gołyszyna (Gołyszyn 71). Po lewej (wschodniej) stronie drogi znajdują się zabudowania pierwszego gospodarstwa leżącego w Laskach Dworskich - adres Laski Dworskie 1. Gospodarstwo to, położone przy samej drodze, sąsiaduje z prawej i z lewej strony z owalnymi wyrobiskami kamieniołomów. Opisywana jaskinia leży w wyrobisku z lewej (północnej) strony gospodarstwa.
Opis jaskini

Jaskinia składa się z dwóch części. Część północna to długi okap, którego wejście zasłonięte jest hałdą gruzu. Część południowa natomiast to wielka komora o głębokości około 20 m i wysokości ponad 8 m z ogromnym otworem wejściowym. Obie części połączone są wspólnym okapem, a południowa komora leży około 4 metry niżej od północnego okapu.
Jaskinia powstała w górnokredowych (santon/kampan), wapieniach marglistych i piaszczystych, miejscami przechodzących w piaskowce margliste. Obiekt ten jest formą antropogeniczną, powstałą podczas podziemnej eksploatacji materiału skalnego. Form naciekowych nigdzie nie zaobserwowano. Dno w większości usłane jest głazami i gruzem wapiennym z niewielką domieszką piasku i humusu.
Cały obiekt znajduje się w zasięgu światła słonecznego, choć wejścia zacienia rosnąca tu roślinność ruderalna. Całość jest dobrze przewietrzana, lecz zwietrzałe skały stropowe przepuszczają wody opadowe i w związku z tym rośnie wilgoć we wnętrzu.
Ściany wewnątrz w dużej ilości pokrywają glony oraz niewielkie placki mchów i porostów. Z roślin naczyniowych rosnących przed wejściem Banaś, Mroszczyk i Wawryka (1998) wymieniają: Salvia verticillata, Acer pseudoplantus, Artemisia vulgaris, Convolvulus arvensis, Cirisium sp., Rubus idaeus, Dactylis glomerata.
Podczas prowadzenia prac dokumentacyjnych nie zaobserwowano przedstawicieli fauny.

Historia badań
Historia eksploracji

Jaskinia powstała około połowy XX wieku. Odwiedzana rzadko ze względu na to, że jest całkowicie zasłonięta przed wzrokiem podróżnych a dodatkowo, gęsto uławicone i zwiet-rzałe skały stwarzają bardzo duże zagrożenie związane z obrywaniem wielkich bloków ze stropu.

Historia dokumentacji

Jaskinia została skartowana i opisana w 1998 roku przez M. Banasia, M. Mroszczyka i M. Wawrykę, którzy podają błędną przynależność administracyjną. Weryfikację danych oraz pomiary jaskini wykonał w sierpniu 2014 roku A. Polonius.
Plan opracował A. Polonius.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Banaś M. i in. 1998 (plan i opis); Polonius A. 2000 (wzmianka); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018a (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Adam Polonius
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2014
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór S Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie