Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Szczelina w Smokówce
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Olk.I-08.18
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°42′50,80″, φ: 50°11′57,35″
Gmina Jerzmanowice-Przeginia (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Prywatny | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu S
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 450
Wysokość względna [m] 75
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 1
Deniwelacja [m] 1
Długość [m]
w tym szacowane [m]
3
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Kolonia Zachodnia, Dolina Szklarki, Smokówka.
Opis drogi dojścia do otworu
Szczelina znajduje się po prawej orograficznie stronie Doliny Szklarki, na lewym orograficznie stoku jej bocznego wąwozu, w grupie skał nazywanych Smokówką. Dojście: Od drogi wiodącej do Kolonii Zachodniej idziemy czerwonym szlakiem ku W do zakrętu. Dalej schodzimy skrajem pola w tym samym kierunku, pod zachodni stok zarośniętej gąszczem drzew i krzewów Smokówki. Obchodzimy skały od strony dna wąwozu i w ich NW części odnajdujemy poszukiwany otwór położony w szczelinie nad półką skalną. Docieramy do niego wspinając się 4-metrowym progiem (trudności I), dalej trudniejszą zapieraczką w ww. szczelinie wprost do otworu widocznego nad zaklinowanym w niej głazem. Zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini

Myty na szczelinie otwór o wymiarach 0,4x1,2 m wiedzie do lekko meandrującego, wznoszącego się korytarza o długości 3 m. Biegnie on ku N i jest zakończony ślepo.

Opisywany obiekt powstał na pionowej szczelinie w wapieniach skalistych górnej jury. Ściany i strop są gładkie, częściowo myte. Na ścianach przy otworze widać wżery, dziurki i czarne naskorupienia krzemionkowe, w korytarzu występują nacieki grzybkowe i skonsolidowane mleko wapienne. Namulisko tworzy glina, gruz wapienny oraz duże wanty oberwane ze stropu, przy otworze nieco gleby. Na osadach znaleziono kości większych zwierząt.

Światło sięga do końca korytarza. We wnętrzu jest sucho, przewiewu nie wyczuwa się.

Na półce poniżej otworu rozwija się roślinność kwiatowa, m.in. leszczyny, w otworze widać nieco porostów i glonów.

Faunę reprezentują owady (głównie różne gatunki pajęczaków, m.in. Meta sp., muchówki) oraz ślimaki. Bywają tu gryzonie (wiewiórki lub orzesznice) o czym świadczy obecność rozłupanych skorupek orzechów laskowych, zauważono też kości i inne ślady pobytu zwierząt, w tym nietoperzy.

Historia badań
Historia eksploracji

Pierwszą wzmiankę, która prawdopodobnie dotyczy opisywanego obiektu, zamieścił Nowak (2008). Autor ten wymienia Szczelinę w Smokówce w spisie jaskiń doliny Szklarki, podaje długość i deniwelację, lokalizuje na mapce.

Historia dokumentacji

Dokumentację szczeliny sporządziła w dniu 2.11.2014 r. I. Luty przy współpracy M. Soćko. Pomiary wykonała za pomocą busoli i klizymetru Suunto oraz dalmierza DistoX310, położenie otworu określiła wg mapy oraz sfotografowała otwór.

Plan opracowała I. Luty.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Nowak J. 2008 (wymienia Szczelinę w Smokówce w spisie jaskiń doliny Szklarki, podaje długość i deniwelację, lokalizuje na mapce); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018b (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Izabella Luty
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2015
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie