Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Korytarz w Krętych Skałach
Inne nazwy Schron w Krętych Skałach
Nr inwentarzowy J.Olk.I-08.75
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°42′43,45″, φ: 50°11′19,24″
Gmina Jerzmanowice-Przeginia (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Prywatny | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu N
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 420
Wysokość względna [m] 70
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
6,40
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Szklary, Dolina Szklarki, Kręte Skały.
Opis drogi dojścia do otworu
Od skrzyżowania drogi ograniczającej od południa Rezerwat przyrody "Doliny Szklarki" (czerwone znaki) z szosą w Szklarach idziemy szosą około 130 m ku N i skręcamy na lewo między domami, za posesją 17a w drogę polną, dalej leśną. Po około 500 m docieramy przed pierwszą wybitną skałę zaopatrzoną w stałe punkty asekuracyjne, widoczną po lewej stronie. Podchodzimy stąd stromym stokiem i pod trzecią licząc od dołu małą skałką spostrzegamy poszukiwany otwór. Dojście i zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini

Otwór o wymiarach 1,77x1,40 m prowadzi do obszernego korytarza o płaskim dnie, który łagodnie zakręca na lewo. W głębi skały jego strop podwyższa się, a ciąg kończy krótka ciasna i ślepa odnoga.
Korytarz powstał na szczelinie ciosowej w wapieniach górnej jury. Jego ściany są kruche, zwietrzałe, widać na nich nieco nacieków grzybkowych i skonsolidowanego mleka wapiennego. Namulisko tworzy głównie glina i rumosz wapienny, a przy otworze - gleba i gruz skalny.
W jego wnętrzu jest wilgotno i panuje tam chłodny mikroklimat jaskiniowy, chociaż wyraźnego przewiewu nie wyczuwa się. Światło odbite sięga do do końca.
Przy otworze występuje roślinność kwiatowa (drzewa liściaste, krzewy, bluszcz, rośliny zielne), paprocie (w tym zanokcica), mchy oraz glony i porosty, które sięgają w głąb schronu.
Faunę reprezentują głównie owady (zaobserwowano m.in. pająki Meta menardi i inne, liczne pajęczyny i kokony, kosarze, komary, muchówki) oraz ślimaki. Zauważono też na osadach odchody większych zwierząt (lisa?), a także pióra ptaka i jego niedojedzone ciało z pleśnią.

Historia badań
Historia eksploracji

Opisywany obiekt mógł być znany od dawna lecz pierwszą informację o nim zamieścił Nowak (2008) pod nazwą Schron w Krętych Skałach. Wymienia go w spisie jaskiń doliny Szklarki, podaje długość 4,5 m i lokalizuje na mapce.

Historia dokumentacji

Dokumentację schroniska sporządziła w dniu 04.07.2014 r. I. Luty przy współpracy Herberta Namirskiego. Pomiary wykonała za pomocą busoli i klizymetru Suunto oraz dalmierza Disto X310, a położenie otworu określiła na mapie (http://mapy.geoportal.gov.pl) ponieważ GPS dawał fałszywe odczyty, sfotografowała też otwór.
Plan opracowała I. Luty.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Nowak J. 2008 (wymienia w spisie jaskiń doliny Szklarki, podaje długość 4,5 m, lokalizuje na mapce); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018b (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Izabella Luty
Redakcja Halina Grodzicka
Stan na rok 2017
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan i przekrój
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie