Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia Tunel
Inne nazwy Schronisko Tunel w dolinie Kluczwody + Schronisko przy Tunelu w dolinie Kluczwody
Nr inwentarzowy J.Olk.I-04.90
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°48′17,50″, φ: 50°10′51,00″
Gmina Wielka Wieś (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Prywatny | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NE
Pozostałe otwory 2 - ku N; 3 - ku SW; 4 - ku NW; 5 - ku NE.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 425
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
45,50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Bębło, skały na wzgórzu Dziurawiec, Dolina Kluczwody.
Opis drogi dojścia do otworu
Z centrum Bębła jedziemy najpierw ul. Kwiatową w kierunku Wierzchowia. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w ulicę Leśną. Po niecałych 200 m dojeżdżamy do posesji nr 9, po lewej stronie drogi (budynek odsunięty od drogi w głąb działki). Jaskinia znajduje się w skałkach na tyłach tego budynku.
Opis jaskini

Jest to obszerny tunel przebijający skałę na wylot posiadający boczne odnogi. W części SE znajduje się wejście do bardzo niskiego, meandrującego korytarzyka, który Kowalski opisywał jako osobne schronisko. Wejście do tego korytarzyka znajduje się pod wspólnym okapem z częścią główną, więc obie części należy traktować jak jedną całość.
Jaskinia powstała w górnojurajskich (oksford) wapieniach skalistych. Jej geneza jest związana z podziemnymi przepływami krasowymi, choć ostateczny wygląd nadały jej procesy grawitacyjno-wietrzeniowe. Na ścianach są widoczne rozmycia krasowe oraz ciemne naloty. Jaskinia jest pozbawiona nacieków jaskiniowych. Namulisko części głównej jest humusowo-gliniaste. W części bocznej, przy wejściu jest dużo kamieni a głębiej namulisko jest gliniaste z kośćmi zwierząt współczesnych na powierzchni. Namulisko nie było badane.
Boczny korytarzyk tonie w mroku, a temperatura i wilgotność jest bardziej ustabilizowana. Część główna jest widna i mocno przewiewna.
W części głównej brak przedstawicieli flory i fauny. W bocznym korytarzyku gnieżdżą się liczne muchówki i pająki z rodzaju Meta.

Historia badań
Historia eksploracji

Jaskinia znana od bardzo dawna. Według Kowalskiego do 1951 nie była wymieniana w literaturze, ale zaznaczona na mapie Ossowskiego, przedstawiającej otoczenie Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Prawdopodobnie znajduje się również na mapie Ciętaka (1935) jako nieopisana jaskinia.

Historia dokumentacji

Po raz pierwszy omawia ją K. Kowalski, nadając jej numer 99 oraz 100 (boczny korytarzyk). W 1986 r. Szelerewicz i Górny wymieniają ją i podają wymiary.
Pomiary wykonał w 2015 r. Norbert Sznober.
Plan opracował N. Sznober.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Ciętak Z. 1935 (zaznaczona na mapie, bez opisu i planu); Kowalski K. 1951 (plan, opis); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wymieniają, podają długość); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2018a (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Adam Polonius, Norbert Sznober
Redakcja Halina Grodzicka
Stan na rok 2018
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan Podgląd grafiki widok jaskini
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie