Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Dziurawiec Dolny za Bramą Krakowską
Inne nazwy Dziurawiec dolny, Dziurawiec wielki, Diabelskie okno, Dziurawiec Dolny za Krakowską Bramą
Nr inwentarzowy J.Olk.I-02b.73
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°49′39,08″, φ: 50°11′44,36″
Gmina Skała (gm. miejsko-wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Ojcowski Park Narodowy
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu NE
Pozostałe otwory 2 - ku SW, wys. otw. 345 m n.p.m., wys. otw. nad dnem dolinki 37 m.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 345
Wysokość względna [m] 37
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
1
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Ojców, Rusztowa Góra, Obszar Natura 2000 - Dolina Prądnika, Wyżyna Olkuska
Opis drogi dojścia do otworu
Schronisko jest położone w masywie Rusztowej Góry, w wybitnej turni skalnej usytuowanej na prawym zboczu Dolinki za Bramą Krakowską. Od Bramy Krakowskiej idziemy utwardzoną drogą (szlak niebieski) w górę dnem Dolinki za Bramą Krakowską. Po ok. 50 m skręcamy na prawe zbocze i ukośnie w górę podchodzimy pod skałę z dala widocznym otworem. Najłatwiejsze dojście prowadzi do otworu wschodniego (1.) od południowo-wschodniej strony skały początkowo w górę niewielką granią, a następnie eksponowanym trawersem w prawo ok. 4 m (trudności II).
Opis jaskini

Schronisko jest oknem skalnym o wysokości 3,3 m i szerokości ok. 2 m

Schronisko powstało w wapieniu skalistym jury górnej. Ma genezę krasową; jest niewielkim fragmentem większej jaskini zniszczonej przez erozję. Spąg skalny, jedynie miejscami śladowe ilości namuliska humusowego. Nacieków brak.

Mikroklimat zależny od warunków panujących na powierzchni. Światło sięga do końca.

W schronisku występują glony, porosty, mchy i rośliny nasienne (Aegopodium podagraria, Campanula sp., Cardaminopsis arenosa, Festuca pallens, Galeobdolon luteum, Ribes alpinum, Sedum maximum, S. sexangulare) zakorzenione w szczelinach skalnych.

W trakcie inwentaryzacji nie stwierdzono przedstawicieli fauny.

Historia badań
Historia eksploracji

Schronisko znane od dawna. Prawdopodobnie pierwszy raz zostało zwiedzone przez uczniów Instytutu Agronomicznego w Marymoncie (Stronczyński, 1855). Informacja o tym jest zapewne pierwszą pisemną wzmianką o schronisku. W latach późniejszych licznie wzmiankowane w literaturze, często wraz ze zdjęciem. Nieuwzględnione przez K. Kowalskiego w inwentarzu „Jaskinie Polski” z powodu zbyt małych rozmiarów.

Historia dokumentacji

Ze względu na genezę, pomimo małych rozmiarów, zostało zinwentaryzowane 20.09.1997 r. przez M. Wawrykę z pomocą P. Płachty i M. Tomaszka. Pomiary wykonano przy pomocy busoli Freiberg i taśmy z włókna szklanego. Obserwacje uzupełniające przeprowadził M. Wawryka-Drohobycki 29.09.2019 r., który przy pomocy odbiornika Garmin GPSmap 62 ustalił współrzędne geograficzne otworu.
Plan opracował M. Wawryka.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Stronczyński K. 1855 (wzmianka o wyjściu przez uczniów Instytutu Agronomicznego w Marymoncie); Czarnowski S.J. 1899 (położenie, krótki opis, lokalizacja na schematycznej mapie); Album 1900–1910 (fot.); Wróblewski K. 1900,1907 (położenie krótki opis); Kowalski K. 1951 (identyfikacja na podstawie danych z literatury, schronisko nieujęte w inwentarzu ze względu na małe rozmiary); Gradziński M. i in. 1997a (plan i opis inwentarzowy, lokalizacja na mapie); Śliwiński W. 2016 (uwagi dotyczące nazewnictwa); Gradziński M. i in. 2020 (plan i opis inwentarzowy, lokalizacja na mapie); Partyka J. 2020 (legenda).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Michał Gradziński, Marcin Wawryka
Redakcja Józef Partyka
Stan na rok 2020
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór 1 Podgląd grafiki otwór 2 Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie