Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia na Tomaszówkach Dolnych II
Inne nazwy Schronisko (Jaskinia) na Tomaszówkach Dolnych II
Nr inwentarzowy J.Olk.I-07.54
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°46′41,00″, φ: 50°11′32,00″
Gmina Wielka Wieś (gm. wiejska)
Powiat krakowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Prywatny | Park krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu WNW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 420
Wysokość względna [m] 10
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 2
Deniwelacja [m] 2
Długość [m]
w tym szacowane [m]
18
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Olkuska, Dolina Będkowska.
Opis drogi dojścia do otworu
Od wywierzyska potoku Będkówka idziemy w górę doliny, po przejściu około 750 m po prawej stronie znajduje się duża grupa skalna masyw Wielkiej Skały, 300 m dalej mijamy z prawej strony grupę skałek z dużym otworem Jaskini Łabajowej. Idąc dalej dnem doliny przechodzimy około 300 m mijając z prawej strony zalesione zbocze Dupnej Góry i dochodzimy do kolejnego zalesionego wzgórza z kilkoma grupami skalnymi Tomaszówek Dolnych. W pierwszej grupie skałek widać duży otwór Jaskini Na Tomaszówkach II.
Opis jaskini

Od wywierzyska potoku Będkówka idziemy w górę doliny, po przejściu około 750 m po prawej stronie znajduje się duża grupa skalna masyw Wielkiej Skały, 300 m dalej mijamy z prawej strony grupę skałek z dużym otworem Jaskini Łabajowej. Idąc dalej dnem doliny przechodzimy około 300 m mijając z prawej strony zalesione zbocze Dupnej Góry i dochodzimy do kolejnego zalesionego wzgórza z kilkoma grupami skalnymi Tomaszówek Dolnych. W pierwszej grupie skałek widać duży otwór Jaskini Na Tomaszówkach II.

Otwór szerokości 5 m i wysokości 9 m powstał na pionowym pęknięciu W-E. Za nim wysoki, 4 metrowy korytarz doprowadza do poprzecznego korytarza na szczelinie NE-SW, ciągnącego się w prawo 5 m - gdzie zamyka go zawalisko - i w lewo 2 m, gdzie nad progiem skalnym 1,8 m znajduje się kolejny, 2 metrowy korytarz biegnący ku SSE, zakończony niedostępną szczeliną.

Jaskinia krasowa powstała w wapieniach skalistych górnej jury (oksford), na pionowych pęknięciach W-E i NE-SW. Wewnątrz widoczne są liczne formy erozyjne powstałe w warunkach freatycznych, na ścianach występują bardzo liczne wżery, jamy, drobne kanały i kotły wirowe.

W jaskini brak szaty naciekowej. Namulisko jest obfite, nienaruszone, ilaste z gruzem wapiennym, w pobliżu otworu humusowe na powierzchni.

Jaskinia jest wilgotna. W głębi panuje mikroklimat statyczny.
Światło w sięga do poprzecznego korytarza.
W otworze i w korytarzu wstępnym na ścianach występują glony.
Wewnątrz obserwowano pajęczaki, głównie pająki Meta menardi.
Historia badań
Faunę pajęczaków badała Sanocka-Wołoszynowa (1981).
Historia eksploracji
Historia dokumentacji
Jaskinia była znana od dawna, po raz pierwszy udokumentował ją Kowalski (1951). Aktualną dokumentację sporządził A. Górny (12.11.2009 r.).
Plan opracował M. Napierała.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K. 1951 (opis inwentarzowy poz. 158, „Schronisko (Jaskinia) na Tomaszówkach Dolnych II” [15.IV.1946 r.], plan); Czepiel M. 1980 (dane morfometryczne, opis dojścia, plan M. Napierała [1978]); Sanocka-Wołoszynowa E. 1981 (wymienia z jaskini 2 gatunki kosarzy i 6 pająków); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (w pełnym wykazie jaskiń i schronisk Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, poz. II.F.II); Jaskinie Wyżyny Olkuskiej 2010 (plan i opis inwentarzowy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Andrzej Górny
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie