Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko w Amfiteatrze
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Cz.I-03.02
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°16′09,00″, φ: 50°43′44,00″
Gmina Olsztyn (gm. miejsko-wiejska)
Powiat częstochowski
Województwo śląskie
Właściciel terenu Skarb Państwa (Lasy Państwowe) | Rezerwat przyrody Sokole Góry
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu WSW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 364
Wysokość względna [m] 64
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 6
Deniwelacja [m] 6
Długość [m]
w tym szacowane [m]
12
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Góry Sokole, Olsztyn, Sokola Góra.
Opis drogi dojścia do otworu
Od parkingu przy wejściu do rezerwatu przyrody „Sokole Góry” należy skierować się na zachód. Koło ostańca „Pielgrzym” trzeba odbić na prawo od drogi prowadzącej ku Jaskini Pod Sokolą i podejść pod zwarte zgrupowanie wysokich skał, zwane Bonifacym lub Bońkiem. Zachodnie ograniczenie tych skał tworzy skalny cyrk - Amfiteatr.
Opis jaskini
Otwór schroniska wychodzi na niezbyt stromy stok w północnym ograniczeniu Amfiteatru. Jest bardzo duży - ma szerokość 1,8 m i wysokość 4 m. Schronisko tworzy obszerną niszę skalną, stopniowo wznoszącą się i zacieśniającą. W końcowej części, nad 1,5-metrowym progiem, znajdują się dwie boczne kieszenie i mała, zawieszona nad kominkiem komórka. Spąg tej komórki jest utworzony przez kilkanaście krystalicznych żył kalcytowych. Z owych kieszeni odchodzą bardzo małe i ciasne korytarzyki, kierujące się w stronę Schroniska w Ścianie, położonego po drugiej stronie skał Amfiteatru.
Schronisko utworzyło się w wapieniach jurajskich. Ściany schroniska są surowe ze śladami korozji, ogładzone i tylko miejscami pokryte resztkami polew naciekowych. W stropie sporo wymyć w rodzaju kotłów wirowych. Namulisko jest próchnicze, dosyć skąpe, ukryte w obniżeniach zasadniczo skalnego dna. Cały obiekt jest widny, suchy i zimą wymarzający. Nie stwierdzono występowania okazów flory i fauny.
Historia badań
Historia eksploracji
Historia dokumentacji
Pierwszy raz opisał ten obiekt Kowalski (1951) jako „Schronisko w Sokolich Górach VII”, pod numerem inwentarzowym 492. Było ono także wzmiankowane przez Szelerewicza i Górnego (1986), jako „Schronisko w Amfiteatrze”. W dniu 20 marca 1983 r. pomiary wykonali J. Zygmunt i P. Kołodziejski. Dane zaktualizował J. Zygmunt w 2009 r.
Plan opracował J. Zygmunt.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Kowalski K. 1951 (opis, plan); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (wzmianka); Zygmunt J. 2003 (wykaz jaskiń); Tyc A. 2009a (wzmiankuje w aspekcie genezy); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2011a (plan i opis inwentarzowy); Zygmunt J. 2013 (replika planu,i opisu (skrócony) z t.1 Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej, fot. otworu, błędna data zinwentaryzowania, pod numerem inwentaryzacyjnym według własnego podziału autora).
Materialy archiwalne
Zygmunt J. i in. 2000 (dokumentacja).
Autorzy opracowania Jerzy Zygmunt
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan i przekrój
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie