Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia w Ciężkowicach II
Inne nazwy Jaskinia Krótka
Nr inwentarzowy K.Pc-01.04
Region Karpaty
Współrzędne WGS84 λ: 20°58′32,00″, φ: 49°47′04,00″
Gmina Ciężkowice (gm. miejsko-wiejska)
Powiat tarnowski
Województwo małopolskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu W
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 290
Wysokość względna [m]
Głębokość [m] 0,70
Przewyższenie [m] 3,50
Deniwelacja [m] 4,20
Długość [m]
w tym szacowane [m]
10
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Pogórze Ciężkowickie, Ciężkowice, Wzgórze Skała (365 m n.p.m.)
Opis drogi dojścia do otworu
Z Ciężkowic idziemy niebieskim szlakiem około 1,5 km do okazałej Skały Grunwald, od niej idziemy tym samym szlakiem w głąb rezerwatu. Po około 30 m dochodzimy do dwóch wolno stojących skałek. Od górnej (Warownia Górna) idziemy około 20 m na E, gdzie w zboczu znajduje się otwór Jaskini Skamieniałej (K.Pc-01.02). Stąd posuwamy się około 30 m wzdłuż zbocza na SW do Jaskini w Ciężkowicach I (K.Pc-01.03) i około 20 m dalej na S do mało widocznego otworu pod niskim okapem (0,4 m wysokości), który może być przysypany liśćmi.
Opis jaskini

Przez otwór przedostajemy się do szczeliny o przebiegu N-S (wysokość 2,5 m, szerokość od 0,5 do 1,0 m), o długości około 7 m. Poza tym od otworu wejściowego można wejść do mającego 3 m wysokości pochyłego kominka.

Jaskinia grawitacyjna, powstała w piaskowcach ciężkowickich. Dno tworzy gruz. W miejscu intensywnego ściekania wody tworzą się niewielkie nacieki, a zimą polewy i stalaktyty lodowe.

W całości jest ciemna.

Flora nie była obserwowana.

Stwierdzono liczne pająki i motyle.

Historia badań
Historia eksploracji

Wcześniej nie była zwiedzana - otwór został odkopany dnia 12 sierpnia 1987 r. przez T. Mleczek i T. Kałużę (Speleoklub Dębicki).

Historia dokumentacji

Tego samego dnia została udokumentowana  przez T. Mleczek i T. Kałużę.  Pomiary wykonano busolą geologiczną Freiberg i taśmą  parcianą. 9 kwietnia 2009 r. T. Mleczek (Stowarzyszenie Speleoklub Beskidzki) i M. Mleczek dokonali aktualizacji planu i opisu.

Plan opracował T. Mleczek.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Klassek G. 1989 (ujęta w wykazie jaskiń i schronisk podskalnych Beskidów i Pogórza); Klassek G. 1990 (plan i opis inwentarzowy); Mleczek T. 1995c (opis i plan nowych partii); Jaskinie Polskich Karpat fliszowych 1997b (plan i opis inwentarzowy); Nabożny P., Kozik R., Zawartka J. 1998 (wzmianka); Ganszer J., Klassek G., Mleczek T., Pukowski J., Szura Cz. 2001 (wzmianka, lokalizacja na mapie); Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie 2003 (błędna lokalizacja na mapie rezerwatu przyrody „Skamieniałe Miasto”); Urban J., Margielewski W., Alexandrowicz Z., Mleczek T. 2006 (krótki opis, geneza); Kutaś P. 2007 (wzmianka).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Tomasz Mleczek
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2011
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie