Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia Berkowa
Inne nazwy
Nr inwentarzowy J.Cz.III-06.05
Region Wyżyna Śląsko-Krakowska
Współrzędne WGS84 λ: 19°31′56,00″, φ: 50°34′34,00″
Gmina Kroczyce (gm. wiejska)
Powiat zawierciański
Województwo śląskie
Właściciel terenu Prywatny
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu E
Pozostałe otwory 2 - ku W.
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 420
Wysokość względna [m] 65
Głębokość [m] 1
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 1
Długość [m]
w tym szacowane [m]
54
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Wyżyna Częstochowska, Podlesice, Skałki Kroczyckie, Góra Kołoczek.
Opis drogi dojścia do otworu
Jaskinia Berkowa znajduje się w masywie Kołoczka, u podnóża skały Wielkiego Dziada. Otwór zachodni stanowi charakterystyczny wielki okap, doskonale widoczny ze szczytu Góry Zborów. Otwór wschodni leży po przeciwnej stronie grzbietu, nieco powyżej czerwonego szlaku. Do obydwóch otworów prowadzą leśne ścieżki, wyraźne ale nieoznakowane, biorące swój początek w okolicy skrzyżowania szlaku czerwonego z niebieskim na przełączce między Górą Berkową a Kołoczkiem.
Opis jaskini

Otwór wschodni jest dużym choć niskim okapem w kształcie poziomej, lekko skośnej soczewki. Ma on szerokość około 10 m. i wysokość do 3 m. w jego lewej części znajduje się bardzo niskie wejście do korytarza. Ściany okapu mają liczne wymycia krasowe i jamki. Otwór zachodni jest utworzony przez ogromne, wyjątkowo efektowne schronisko (okap o wysięgu prawie 10 metrów!), o szerokości około 15 m. i wysokości sięgającej 8 m. W jego południowo-wschodniej części, pomiędzy blokiem skalnym a ścianą opada 1,5-metrowa studzienka. Stąd prowadzi niski lecz szeroki korytarz, zaraz na początku jest przedzielony trzema trudnymi zaciskami (Z II). W swej środkowej części korytarz rozszerza się do rozmiarów małej salki, o wymiarach 6x6 m, w stropie której znajdują się bardzo interesujące, sferyczne wymycia.

W jaskini jest bardzo obfite namulisko gliniaste, przemieszane z wapiennym gruzem. Dzięki obecności dwóch otworów mikroklimat jaskini ma charakter dynamiczny. Obiekt był badany pod względem geologicznym.

Historia badań

Badania geologiczne - geneza sferycznych wymyć.

Historia eksploracji

Jaskinia jest znana od dawna.

Historia dokumentacji

Po raz pierwszy została opisana przez K. Mazika i Z. Lorka w 1979 r. Dokumentację oraz pomiary wykonał K. Mazik w 1997 r.  zaś aktualizację - J. Zygmunt i K. Mazik w lipcu 2009 r.

Plan opracowali K. Mazik i Z. Lorek.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Mazik K. 1979 (plan, opis); Rudnicki J. 1978 (geneza sferycznych wymyć); Mapa turystyczna 2004 (usytuowanie); Tyc A. 2009a (wzmiankuje w aspekcie genezy); Tyc A. 2009b (w aspekcie ochrony przyrody); Stefaniak K. i in. 2009d (dane morfometryczne - błędna wysokość otworu, krótka charakterystyka, zakres badań); Jaskinie Wyżyny Częstochowskiej 2010 (plan i opis inwentarzowy); Gradziński M. 2013 (wzmiankuje w kontekście genezy).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Jerzy Zygmunt, Krzysztof Mazik
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki otwór E Podgląd grafiki otwór W a Podgląd grafiki otwór W b Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie