Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia Komarowa (S-5.20)
Inne nazwy Schron przy Nowej
Nr inwentarzowy S.III-04.20
Region Sudety
Współrzędne WGS84 λ: 15°54′53,60″, φ: 50°56′31,90″
Gmina Wojcieszów (gm. miejska)
Powiat złotoryjski
Województwo dolnośląskie
Właściciel terenu Skarb Państwa
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu N
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 470
Wysokość względna [m] 110
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 3,30
Deniwelacja [m] 3,30
Długość [m]
w tym szacowane [m]
6,80
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Sudety Zachodnie, Wojcieszów, Góry Kaczawskie, Góra Połom, północne zbocza, Łomy Północne, poniżej starego i nie eksploatowanego poziomu II (nad jeziorkiem „Zerówka”).
Opis drogi dojścia do otworu
Ze stacji PKP Wojcieszów, idziemy wzdłuż torów w kierunku południowym. Po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do przejazdu kolejowego. Przechodzimy go i widoczną na wprost ścieżką pniemy się w górę po zboczu góry Połom, aż do granicy lasu. Tutaj ścieżka skręca w prawo i wyprowadza (przez las), nad krawędź I - go poziomu starego, już nie eksploatowanego kamieniołomu. W dole sztuczne jeziorko, tzw. "Zerówka". Skręcamy w lewo i po około 50 m po prawej stronie, w skarpie kamieniołomu widoczna jest wydeptana ścieżka prowadząca do góry, na II poziom. Posuwamy się wzdłuż skarpy w lewo ok. 30 m, podchodząc lekko w górę, Około 5 m poniżej II poziomu kamieniołomu jest otwór jaskini (30 m w lewo od Jaskini Nowej). Pod otworem widać wyraźnie ślady wybranej gliny.
Opis jaskini

Otwór nieregularny, nieduży, o wymiarach 0,8x1,1 m. W samym otworze bierze początek duża, kalcytowa ostroga o wymiarach 0,5x0,6x2,0 m, utrudniająca znacznie wejście do wnętrza. Od wejścia jaskinia prawie na całej swej długości pnie się do góry. Widać ślady mycia. Prawie na całej długości korytarza znajduje się polewa kalcytowa. Przy końcu korytarza występują ładne stalaktytowe nacieki, częściowo odrąbane i zniszczone. W górnej, końcowej części korytarza, na stropie dobrze są widoczne myte kotły wirowe. W dnie korytarza występuje glina krasowa, o charakterystycznym czerwonawym zabarwieniu. Szerokość korytarza zmienia się: od 0,6 do 0,9 m. Po przebyciu 3 m natrafiamy na charakterystyczny prożek kalcytowy o wysokości 1 m. Prawa ściana korytarza jest wilgotna, lewa zaś jest sucha.
Jaskinia powstała w marmurach dolnokambryjskich.
Światło sięga do 5,0-5,5 m w głąb jaskini.
Brak roślinności.
W jaskini licznie występują komary oraz ćmy brązowo-szare z czerwonymi plamkami, a także pająki i kilka kokonów.

Historia badań
Historia eksploracji

Jaskinia została prawdopodobnie odsłonięta podczas prac górniczych w kamieniołomie przed II wojną światową. Sztucznego jej pogłębienia dokonali taternicy jaskiniowi przez wybranie namulisk. W latach 70-tych jaskinia była znana jako Schron przy Nowej.

Historia dokumentacji

Pomiary wykonali 16.10.1994 r. R. Kondratowicz, H. Zyzańska (Speleoklub „BOBRY”, Żagań), dokumentację fotograficzną sporządził R. Kondratowicz. Dane zaktualizował A. Szynkiewicz w 2014 r. Współrzędne geograficzne skorygowano na podstawie mapy topograficznej (http://mapy.geoportal.gov.pl) w 2020 r.
Plan opracowała H. Zyzańska.

Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Zyzańska H., Zyzański H. 1979 (wzmianka pod nazwą "Schron przy Nowej"); Jaskinie Sudetów 1996 (plan i opis pod nr. S-5.20); Zyzańska H., Zyzański H. 2000 (wzmiankowana); Zyzańska H., Szynkiewicz A. 2003a,b (wzmiankowana).
Materialy archiwalne
Autorzy opracowania Halina Zyzańska
Redakcja Halina Grodzicka
Stan na rok 2014
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie