Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Jaskinia pod Fałdem
Inne nazwy
Nr inwentarzowy G-1.32
Region Region Świętokrzyski
Współrzędne WGS84 λ: 20°35′18,00″, φ: 50°53′13,00″
Gmina Kielce (gm. miejska)
Powiat Kielce
Województwo świętokrzyskie
Właściciel terenu Komunalny | Rezerwat przyrody Ślichowice
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu ku górze
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 265
Wysokość względna [m] 15
Głębokość [m] 5
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 5
Długość [m]
w tym szacowane [m]
11
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Miasto Kielce, nieczynny kamieniołom Śluchowice (Ślichowica) w zachodniej części miasta. Jaskinia znajduje się w ścianie wschodniej zachodniego wyrobiska śluchowickiego. Wejście do niej leży w północnej części ściany, około 10 m nad dnem wyrobiska i jest niewidoczne z dna kamieniołomu.
Opis drogi dojścia do otworu
Dojście prowadzi ścieżką trawersującą ścianę. Dojście wymaga łatwej wspinaczki, przy zwiedzaniu jaskini przydatna jest lina. Dostęp do jaskini możliwy jest po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Konserwatora Przyrody w Kielcach.
Opis jaskini
Sztuczny otwór o wymiarach 1,2 m i 0,5 m prowadzi do studzienki o głębokości 4,2 m. W dolnej części studzienka rozszerza się i przechodzi w krasową salkę o długości 7 m, szerokości 1,5 m i wysokości 3 m. Na ścianach komory widoczne są liczne formy korozyjne, których kształt odzwierciedla litologię skał (naprzemianległe występowanie łupków i wapieni). Dno salki obniża się ku północy. Tworzy go namulisko gliniasto-piaszczyste miejscami z drobnym gruzem.
Jaskinia występuje w obrębie wapieni płytowych i łupków górnego dewonu (franu). Jest formą krasową powstałą wzdłuż pionowej szczeliny o południkowym biegu.
Światło sięga do końca komory. W okresie opadów część jaskini leży bezpośrednio w strefie kapania wody. Faunę reprezentują pająki, komary i inne muchówki. Flory nie stwierdzono. Na dnie jaskini zalegają liczne śmieci.
Historia badań
Historia eksploracji
Otwór jaskini odsłonięty został podczas eksploatacji wapieni, która prowadzona była w wyrobisku do 1970 r. Studnia znana i odwiedzana co najmniej od 1984 r. (Myśluk, Saltarski 1986 - arch.).
Historia dokumentacji
Dokumentację jaskini sporządzili 17.02.1991 r. Z. Grzela i A. Kasza. Lokalizację otworu schroniska wykonał 2.04.2009 r. A. Kasza przy pomocy odbiornika GPS Map60CSx. Zaktualizował A. Kasza w 2009 r.
Plan opracowali Z.Grzela i A.Kasza.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Jaskinie Regionu Świętokrzyskiego 1996 (dokumentacja, plan).
Materialy archiwalne
Myśluk J., Saltarski W. 1986; Grzela Z. 1991.
Autorzy opracowania Andrzej Kasza
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan i przekrój
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie