Państwowy Instytut Geologiczny

Państwowy Instytut Badawczy

Jaskinie Polski


Dane szczegółowe jaskini


Nazwa Schronisko Zachodnie na Miedziance
Inne nazwy Schronisko Zachodnie
Nr inwentarzowy G-2.21
Region Region Świętokrzyski
Współrzędne WGS84 λ: 20°21′29,00″, φ: 50°50′51,00″
Gmina Chęciny (gm. miejsko-wiejska)
Powiat kielecki
Województwo świętokrzyskie
Właściciel terenu Skarb Państwa | Rezerwat przyrody Góra Miedzianka
Podstawa ochrony
Ekspozycja otworu WSW
Pozostałe otwory
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.] 315
Wysokość względna [m] 35
Głębokość [m] 0
Przewyższenie [m] 0
Deniwelacja [m] 0
Długość [m]
w tym szacowane [m]
3
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne Miedzianka. Schronisko znajduje się w ściance skalnej wieńczącej północne zbocze wąwozu, który doprowadza do krótkiej sztolni poszukiwawczej u podnóża zachodniego zbocza Miedzianki.
Opis drogi dojścia do otworu
Dojście do schroniska prowadzi ścieżką trawersującą południowe zbocze Miedzianki. Idąc od strony piaskowni na zachód po około 450 m (i wyjściu na zachodnie zbocze góry) ze ścieżki tej należy zboczyć w dół do wyraźnego wąwozu podchodzącego pod zbocze. Po zejściu do wąwozu skierować się ku zamykającemu go otworowi sztolni a następnie 10 m na północ do widocznej wnęki schroniska. Dojście i zwiedzanie bez trudności. Dostęp do schroniska możliwy jest po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Konserwatora Przyrody w Kielcach.
Opis jaskini
Naturalny otwór schroniska jest jego najszerszą częścią. Stanowi owalny okap o wysokości do 2,2 m i szerokości 3,4 m. Schronisko jest niszą z dwoma głębszymi wnękami, szybko się zamykającymi. Dno niszy, zbudowane jest z czerwonego, gliniastego namuliska z gruzem skalnym. Schronisko jest formą krasową, utworzoną w wapieniach środkowodewońskich. Głębsze wnęki, rozwinięte wzdłuż szczelin ciosowych noszą jednak ślady poszukiwań kruszców, których niewielkie ilości obserwować można na ich ścianach.
Obiekt jest suchy i widny. Pod okapem występuje roślinność zielna, na ścianach mchy i glony. Faunę reprezentują pająki, muchówki i motyle.
Historia badań
Historia eksploracji
Schronisko, penetrowane przez górników poszukujących na Miedziance rud miedzi (XIV-XVII w.), zostało po raz pierwszy splanowane przez B.W. Wołoszyna 4.09.1961 r. (inf. ustna B.W. Wołoszyna) i wspomniane przez Wołoszyna i Wójcika (1965).
Historia dokumentacji
Dokumentację schroniska sporządzili 19.07.1996 r. A. Kasza i J. Urban. Lokalizację otworu schroniska wykonał 2.11.2008 r. A. Kasza przy pomocy odbiornika GPS Map60 CSx.
Plan opracowali A. Kasza i J. Urban.
Zniszczona, niedostępna lub nieodnaleziona Nie
Literatura
Wołoszyn B.W., Wójcik Z. 1965 (ogólna lokalizacja); Wołoszyn B.W. 1977 (ogólna lokalizacja); Jaskinie Regionu Świętokrzyskiego 1996 (dokumentacja, plan).
Materialy archiwalne
Wołoszyn B.W., Wołoszyn K.P. 1990.
Autorzy opracowania Jan Urban, Andrzej Kasza
Redakcja Jerzy Grodzicki
Stan na rok 2013
Grafika, zdjęcia Podgląd grafiki plan
Obiekt w serwisie Geostanowiska Geostanowisko Geostanowisko
Nazwa: Autor: Data wprowadzenia:
Zdjęcie